Mide Ekşimesi Yenecekler ve Yenmeyecekler

Mide ekşimesi göğsün ortasından boğaza kadar olan bölümde hissedilen ve oldukça rahatsızlık veren yanma durumudur. Çok sık olmasa da bazı insanlarda görülen bu durumu aşmak için yediğimize ve içtiğimize dikkat etmemiz gerekiyor.

Mide Ekşimesi Yenmeyecekler

Mide Ekşimesi Yenmeyecekler

Nelere Dikkat Etmeliyim?

İlk olarak yiyeceklerden çok dikkat edilmesi gereken durum yemek yerken az ya da çok yenilen yemeklerdir. Az yediğimizde herhangi bir sorun olmazken yediğimiz yemekler arttığında mide ekşimesi riski de artmaktadır.

Bu nedenle yediğimiz yemeklerin aşırıya kaçmamasına dikkat etmemiz gerekiyor.Ayrıca yemek yerken yavaş olmakta fayda var. Yemekleri sindire sindire yemeye özen göstermeniz gerekiyor.

Mide Ekşimesi Yenecekler

Mide Ekşimesi Yenecekler

Mide ekşimesi riskini artıran yiyeceklerin başında yağlı yiyecekler geliyor. Bu yiyeceklerin midede kalma süresi daha uzun olduğundan rahatsızlık verme olasılığı da o kadar yüksek olacaktır. Bu nedenle yağı ve yağlı yiyecekleri azalmanızda fayda var.

Aynı şekilde asitli yiyeceklerden boş mideye yenildiğinde mide ekşimesini artıra biliyor bu nedenle dikkat emeniz gerekiyor. Mide ekşimesinden rahatsızsanız bazı içecekleri de azalmanız gerekiyor. Bunların başında kahve, kola, alkollü içecekler, karbonatlı içecekler geliyor.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir