Migren Nedir?

Tipik baş ağrılarının dışında migren günlük hayatı etkileyen şiddetli bir ağrı olarak tanımlanır. Özellikle başın tek tarafında başlar ve zonklayan şiddetli atakları bulunur. Bu ataklar 4 saat sürebildiği gibi üç gün de yaşanabilir. Hayati bir tehdidi olmayan migrenin, sinirsel bir hastalık olduğu kabul edilir. Atak sırasında kişide kusma veya bulantı görülmesi normaldir. Ayrıca migren atağında kişi sesten ve ışıktan rahatsızlık hisseder.

Migren Nedir

Migren Nedir

Migren erkeklere göre kadınlarda daha çok rastlanan bir hastalıktır. Genelde ergenlik döneminde erkeklerde başlayabiliyor. Kadınlar da ise migrenle tanışma orta yaşlarda gerçekleşebilir.

Migren Ataklarından Nasıl Korunuruz?

Migren tüm baş ağrılarından farklıdır. Geçemeyen baş ağrısı için üst üste alınan ağrı kesiciler ağrı merkezinde duyarlılığı artırmaktadır. Uyku düzeni migren tanısı bulunan kişilerce oldukça önemlidir. Fazla ya da az uyku uyumak migren atağı oluşumuna yol açabilir.

Stres ağrılarda başrol oynar. Stresi azaltmak için kendinize bir uğraş edinebilir, arkadaş ortamında katılabilir, doğa yürüyüşü yapabilir, kitap okuyabilir ya da çocuklar ile zaman geçirebilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir