Mobil İmza Nedir? Nasıl Alınır? Nasıl Kullanılır?

Hepimiz hayatımız boyunca binlerce kez imza atıyoruz. Belgeleri gördüğümüz ve onayladığımızı göstermek adına kullandığımız bu imzalar son derece önemli.

Belgelerin büyük bir kısmı son dönemde internet üzerinden oluşturulmaktadır. Bu durum belgeleri internet ortamında farklı bir kişiye göndermek isteyen kişileri zorlar. Belgelerde imza isteniyorsa belgenin çıktısı alınarak imzalanır. Sonrasında ise elden teslim edilmesi gerekir. Ancak mobil imza ile birlikte internet üzerinden de imzalı belgeler kolayca gönderilebilir.

Mesleklerinin içerisinde sürekli olarak evrak imzalama aşaması bulunan kişiler için mobil imzalar muhteşem bir seçenektir. Tek bir tuşla atılabilen imzalar sayesinde büyük bir iş yükünden kurtulmak mümkündür.

Mobil İmza Nedir? Nasıl Alınır Nasıl Kullanılır

Mobil İmza Nasıl Alınır?

Mobil imzaların alımı biraz zahmetli olarak nitelendirilir. Ancak bu mobil imzaların ne kadar büyük bir kolaylık sağlayacağını düşünen kişiler tek seferlik bu zorluğu yaşarlar.

Mobil imzanın alınması için istenen bir mobil operatöre gidilmesi gereklidir. Kullandığınız hat Turkcell, Türk Telekom ya da Vodafone operatörlerinden hangisi ise firmanın en yakın ofisine giderek mobil imza talebinde bulunabilirsiniz. Bu işlem çok pahalı olmasa da operatörler imzanın oluşturulması aşamasında düşük bir ücret talep ederler.

İşlemlerin basit bir şekilde yapılmıyor olması son derece önemlidir. Eğer bu mobil imzaları kullanma yetkisi bir kişiye geçerse son derece olumsuz durumlar ortaya çıkabilir. Bu sebeple de mobil imzanın alınabilmesi için gerekli çok sayıda belge yer almaktadır. Sürecin zorlu olarak nitelendirilmesi de bu belgelerin çokluğundan kaynaklanmaktadır.

Mobil İmza Nerede Kullanılır?

Mobil imzaya sahip olduğunuzda bunu kullanabileceğiniz çok sayıda alan vardır. Bunların ilk sırasında internet bankacılığı gelir. Bankalar kredi çekme gibi işlemlerde birçok farklı belgeyi imzalamanızı isterler. Bu da bankanın şubesine gitmenizin gerekliliğini ortaya koymaktadır. Ancak mobil imza ile birlikte gerekli tüm belgeler imzalanacaktır.

Mobil imzanın kullanım alanlarından bir diğeri de alışveriş siteleridir. Sürekli olarak siteler üzerinden alışverişlerini gerçekleştiren kişiler kimliklerini belirtmek için mobil imzayı kullanabilirler. Böylece alışveriş için harcanan süre de daha düşük seviyelere çekilecektir.

Vatandaşlık işlemlerimizin birçoğunu kolayca gerçekleştirmemizi sağlayan e-devlet platformu da mobil imzanın kullanılabildiği alanlardan bir tanesidir. E-devlet üzerinden temin edilecek olan belgeyi çıkarıp imzalamak yerine mobil imza ile dilediğiniz yere gönderebilirsiniz. Evrakın çıkarılması, incelenmesi, imzalanması ve sonrasında teslim edileceği yere götürülmesi uzun bir süreçtir. Bunun yerine mobil imzayla hazırlanan belge rahatlıkla mail olarak atılır.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir