Modada Memphis Neşesi

Seksenli yıllarda doğan bir tasarım grubu olan Memphis etkileri son zamanlarda yeniden gözde oldu. Zıt renkleri geometrik şekillerle birlikte kullanmak temeline dayanıyor. Kumaş, mobilya, seramik gibi materyallerde çok yaygın. Kumaşlarda kullanılması sonucu kıyafetlerde de Memphis etkileri görmek artık mümkün. Ama sonuç hiç fena durmuyor. Kontrast renkler desene canlılık veriyor, insanı neşelendiriyor.

moda

moda

Eğlenceli kıyafetleriniz yada rengarenk döşenmiş salonunuz  oluyor. Pembe divanın üzerine yeşil çizgili yastıklar bırakıyorsunuz. Birbiri içine geçmiş renkli yuvarlaklardan deseni olan bol bir etek giyince insan kendini neşeli hissediyor doğal olarak.  İş hayatındaki kıyafetlerde ne kadar yer alacağı ise tartışılabilir.  Patronunuzun karşısına mavi üstüne siyah yarım daireleri olan verev bir etek ve bir tarafı siyah bir tarafı turuncu bir bluz ile çıkacak kadar cesaretli misiniz?  Çizgili mayolar, iki renkli saat kayışları, topuğu başka renge boyanmış ayakkabılar verebileceğimiz başka örnekler.

siyah abiye

siyah abiye

Yani kısaca bu akımda üçgenler, küpler, daireler ve  zigzaklardan vazgeçilmiyor. Çünkü Memphis akımında geometri her şey. Hatta işlevsel olmak bile ikinci sırada yer alıyor. Estetik daha önemli. Pastel renkler bile birbiriyle çatışan tonlarda bir araya gelebiliyor. Bu akıma zıtlığın uyumu denebilir. Belki de yaşaması zor olan bu dünyaya tasarımcıların eğlenceli bir çözümü.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir