Müziğin İnsan Üzerindeki Olumlu Etkisi

Hayatımızın ayrılmaz bir parçası olan müzik, ruhunda gıdasıdır, diye belki de boşuna denilmemiştir. Müzik ile uyanıp tüm gününün müziksiz yaşayamayan insanların yanı sıra üzgün oluğu zaman daha çok acıyı tatmak için ya da bundan kaçmak için daha hareketli müziklere yönelenler de mutlaka vardır. Hayatımıza etki eden müzik ayrıca bizler üzerinde birçok olumlu etkiye de sahip.

müzik dinlemenin olumlu etkileri

müzik dinlemenin olumlu etkileri

Müziğin Beyne Etkisi

Uzmanlara tarafından yapılan açıklamalara göre müzik özellikle beyne farklı çalışma açıları kazandırıyor. Genel itibari ile tek tarafının daha fazla kullandığımız beynimizin her iki tarafını da iyi entegre olmasını sağlayarak öğrenme konusunda etkilidir. Uzun vadede hafızayı geliştiren beyin özellikle analitik düşünme becerisini geliştirir. İlham vererek duyguları geliştiren müzik ayrıca yaratıcılığı da artırır.

dinlemek

dinlemek

Metabolizmayı ve kalp atışlarını düzenleyip, beyne giden kan ve oksijen oranını artırır. Hiperaktif olan çocukları ve yetişkinleri hafif müzik sakinleştirir. Endorfin hormonunun salgılanmasına etki ederek huzur verir. Sakin bir ortam yarattığından öğrenmeyi de hızlandırır. Bunların yanı sıra karmaşık olan düşüncelerin kolaylıkla çözülmesine katkı sağlar.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir