Odaya Göre Aydınlatma Önerileri

Evinizin tüm odalarının aydınlatmasını yaparken farklı hususlara dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Aydınlatma son derece önemli olduğundan, hangi odayı hangi aydınlatma ürünleri ile donatmanız gerektiğini de çok iyi tespit etmeniz gerekiyor. Bu sayede doğru aydınlatmayı siz de öğrenecek ve bundan sonraki yaşamınızda rahatlıkla uygulayabileceksiniz.

aydınlatma

aydınlatma

Koridor Nasıl Aydınlatılmalı?

Koridor aydınlatmalarında maksimum ışık veren ürünlerin kullanılması gerekmiyor. Sıralanan spot lambalar ya da orta bölümde bir tavan aydınlatması kullanabilirsiniz. Ancak koridor ile odalarınızın ışık düzeyi arasında çok fazla fark olmamasına da dikkat etmelisiniz. Salon aydınlatmalarında kaç adet ürün kullanılması gerektiği, odanın büyüklüğüne göre değişir. Eğer büyük bir salona sahipseniz, bir adet oturma alanında, bir adet de yemek köşesinde olmak üzere 2 adet aydınlatma ürünü kullanabilirsiniz.

dekoratif aydınlatma

dekoratif aydınlatma

Mutfak için en ideal aydınlatma ürünleri, geniş yüzeyli olanlardır. Bu sayede dolap içleri de çok rahat görülebilir. Tezgahın üst bölümünde de ekstra bir spot lamba kullanabilirsiniz. Banyolarda hem tavan lambası hem de aynanın olduğu bölümün üst tarafı aydınlatılmalı. Çok yüksek düzeyde ışık vermeyen lamba türleri tercih edilmelidir.

Yatak odalarında ise tavan aydınlatmasının yanı sıra loş ışık veren duvar spotları ya da ayaklı lambaderler kullanılabilir. Her ikisine uygun çok sayıda model çeşidi bulabilirsiniz. Ancak yatak odası aydınlatmalarında direk göze gelen ışıklardan da kaçınmak gerekiyor. Çocuk odalarında ise gün ışığına yakın aydınlatmaların tercih edilmesi gerekir.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir