Paslanmazlar Hakkında Bilgi

Paslanmaz aslında, paslanmaz çelik ürünlerine verilen genel isimdir. Yani bileşiminde, %11 krom içeren çelik ürünleridir. Bu ürünlere yüksek dayanım sağlayan en önemli faktör, yüzeyindeki; yoğun, sünek ve çok ince bir oksit tabakanın olmasıdır. Bu tabaka; dış etkiler sonucu bozulsa bile, kendini onarır ve eski halini alır.

Paslanmaz Grupları

Genel olarak beş ana grupta ele alınırlar. Ferritik, martenzitik, ostenitik, ferritik-ostenitik (Dubleks) ve çökeltme uygulanabilen alaşımlardır.

paslanmaz fiyatları

paslanmaz fiyatları

Bu gruplardan piyasada en yaygın olarak kullanılanı; ostenitik ve ferritik alaşımlar ile elde edilen paslanmaz çeliklerdir. Ferritik paslanmaz çelikler düşük karbonludur ve %12 krom içerir. Ostenitik ürünler ise, %18 krom ve %8 nikel içerir. Ferritiklerin özelliklerinden bir tanesi nikel içermemeleridir. Bu yüzden mıknatıslanma özelliğine sahiptirler.

Bu iki ürün grubu arasında ostenitikler, %70’lik kullanım oranı ile birinci sıradadır. Ostenitiklerin; başlangıç östenik safhası mevcuttur ve krom nikel içerirler. Bu tür çelikler ısı yolu ile sertleştirilir. En çok kullanılan türü, 304 kalitesine sahip türdür.

Ferritikler genelde, molibden ve vanadyum gibi elementler içeren, paslanmaz çelik ürünüdür.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir