Penis Büyütme Ameliyatı Riskli mi?

Birçok plastik cerrahi prosedürü gibi, penis büyütme işlemi otolog yağ hücrelerini, istedikleri yerde olmadıkları bir vücut bölümünden nakledilmesi yöntemlerine dayanır. Uluslararası plastik cerrahi istatistiklerine göre her yıl dünya çapında 8.400 penis büyütme ameliyatı gerçekleştiriliyor. İstatistikler, bazen uzatma ameliyatlarının sayısını içermiyor, çünkü kısmen bazı cerrahlar (birkaç hafta geçmesi gerekli tavsiyesine rağmen) genişleme ile aynı anda operasyon yapabiliyor.

penis estetiği

penis estetiği

Penis Büyütme Ameliyatında Ölüm

Adli Bilimler Dergisi’ne göre, “otolog yağ transferi ile görünüşte basit ve güvenli bir penis büyütme prosedürünün sağlıklı genç bir insanda ani ölüme yol açtığı ilk tarif edilen durum” İsveç’te yaşandı. Sağlıklı, 30 yaşındaki bir erkek, karnından alınan yağ hücrelerini kullanarak hem penis uzamasını hem de penis genişletme yapmak istedi. Cerrahlar penisin tabanındaki bir bağın gevşetilmesi için kesi gerektiren uzamayı gerçekleştirdiler ve bir miktar yağ hücresini hastanın penisine enjekte etmeye başladılar. Operasyon neredeyse bitmişken durum kötüleşti ve acil müdahaleye rağmen yarım saat sonra hasta kalp krizi geçirerek öldü.

penis büyütme

penis büyütme

Adli tıp ekibi, penis büyütme operasyonunda ölen kişinin ölüm nedeninin akciğer embolizmi olduğunu raporladı. Ameliyat sırasında yağın gevşemesinin akciğerlere delinmiş damarlardan ulaştığı, orada kan damarlarının çatladığı ve ölüme neden olduğu sonucuna varıldı. Vakada en önemli risk, yağ enjeksiyonundan önce penis uzatma prosedürü yapılması idi. Yağın bir kısmı, penisin çevresini artırmak amacıyla, ilk ameliyat sırasında kesilen damarlarına sızarak akciğerlerine gitti ve öldürdü.

Penis uzatma ve genişletme uygulaması her geçen gün daha çok talep görüyor. Bu ölüm vakası bir ilk, fakat popo yükseltme ameliyatlarında bile bugüne kadar ölen 15 kişi var. Sizce riske değer mi?

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir