Peynirleri Taze Saklamanın İpuçları

Kalsiyum ve protein açısından yüksek değeri olan peynir, içerdiği vitaminlerin yanı sıra kahvaltılarımızda ve atıştırmalıklarımızda da sıkça kullandığımız bir besin. Yanlış şekilde saklandığı zaman çabucak bozulan peynirin, doğru saklandığı zaman uzun süre tazeliğini koruması mümkün.

peynir saklama

peynir saklama

Peynir Nasıl Saklanır?

Öncelikle peynir satın alırken daha doğrusu ne satın alırsak alalım son kullanma tarihine mutlaka bakmalıyız. Tüketebileceğimiz zaman aralığını düşünmeli ve ona göre en ileri tarihli olan ürünü seçmeliyiz. Peynir alırken de önce son kullanma tarihine bakmalıyız, daha sonra alacağımız peynirin ambalajının sağlamlığını kontrol etmeliyiz. Plastik kaplarda satılan peynirleri satın alındıktan sonra cam kaba koymalı ve havayla temasını kesmeliyiz. Peynirin yenileceği kadarını kesmeli ve asıl büyük parçadan ayırmalıyız. Sürekli olarak dışarı çıkartılıp ısınan ve soğumaya maruz kalan peynirler daha çabuk bozulur. Peynir buzdolabında saklanırken kesinlikle dilimlenmemelidir.

peynir nasıl saklanır

peynir nasıl saklanır

Bütün şekilde saklanmalı, kullanılacağı kadarı alınmalıdır. Dilimlenerek saklanan peynirlerin dış havayla etkileşimi daha fazla olacağından, daha hızlı bozulur. Tuzlu su içerisinde satılan beyaz peynirler, plastik kaptan alınıp cam kaba koyulurken suyu cam kaba ilave edilmelidir. Kaşar peynirlerin açılan paketleri kullanımdan sonra streçle kaplanmalı ve havayla etkileşimi kesilmelidir. Peynir kesinlikle dolapların buzluk bölümüne konulmamalıdır. Buzdolabının daha az soğuk olan kısımlarında muhafaza edilmelidir. Aynı zamanda dış havayla en çok temas eden ve dolap kapağının her açılıp kapanmasıyla ısısı değişen dolap kapaklarına da peynir konulmamalıdır.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir