Plaka Tanıma Sistemi Nedir?

Akıllı şehir sistemlerinin bileşenlerinden biri olan plaka okuma kamerası aslında plaka tanıma sisteminin bir parçasıdır. Bir yandan bilgisayar yazılımlarında gelişme kaydedilmesi, diğer yandan kamera teknolojisinin artık bilgisayar yazılımları ile bir arada kullanılabiliyor olması plaka tanıma sistemini de hayatımıza kazandırdı. Yani yazılım ve kamera teknolojisi bu sistemin temel taşlarını oluşturuyor.

Plaka Okuma Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Plaka tanıma sistemi dahilinde kameraların kaydettiği görüntülere bilgisayar yazılımları aracılığı ile plaka tanıma yazılımı ekleniyor. Ortaya çıkan yazılım ise plakaları tanıyabilme, kaydedebilme ve daha önceden eklenmiş verileri görüntüleyebilme teknolojilerini kullanıma sunuyor. Plaka karakterlerini tanıyabilen bu sistem de genel olarak plaka okuma kamerası sayesinde işlevini eksiksiz ve hatasız olarak yerine getirebiliyor.

Plaka Tanıma Sistemi Hangi Verileri Görüntüler?

Bu sistemin hayata geçirilmesinin amacı elbette plakaların okunması değil. Çeşitli karakter kodları yardımı ile bir veri tabanı oluşturuluyor. İstenen herhangi bir zamanda plakası daha önce okunmuş ve verileri kaydedilmiş olan araçların tüm bilgileri görüntülenebiliyor. Anında görüntülenebilen veriler arasında araçların fotoğrafları da var. Bu görüntü işleme teknolojisinde bilgisayar üzerinden bir sorgulama yapılması, sistemin çalışması ve istenen verileri görüntülemesi için yeterli olabiliyor.

Plaka tanıma sisteminin özellikle şehirlere çok büyük faydalar getirdiği bilinir. Öncelikle kayıp araçların, çalıntı araçların bulunması çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Otoparklara giriş çıkışlar dahi artık belirli bir kontrol mekanizması altında yapılabiliyor. Rutin güvenlik uygulamalarının da aynı şekilde kontrol altında gerçekleştirilmesi ve daha kolay verilerin ortak bir sisteme kaydedilmesi mümkün olabiliyor.

Örneğin bir bilgi bankası oluşturmak ve şüpheli verileri bu bilgi bankasında arayarak anında gerekli verilere ulaşmak mümkün olabiliyor.

Bir diğer fark da sistem dahilinde kullanılan kameranın görüntü kalitesi ile çok yakından bağlantılı… Sadece gündüz saatlerinde değil gece saatlerinde ya da elverişsiz hava koşullarında da sistem hatasız bir şekilde çalışıyor. Plakaların karakterlerinin net olarak tanınması konusunda herhangi bir sorun yaşanmıyor. Sistemin bu özelliği Karadeniz Bölgesi gibi sık yapış alan kentler söz konusu olduğunda çok büyük önem taşıdığından sisteme entegre kameranın da özenle seçilmesi gerekir.

 

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir