Reklamlar ve Müşteriler Üzerindeki Etkileri

Uzun yıllardır yapılan çalışmalarla reklamların insanların üzerinde büyük etkileri olduğu saptandı. Genellikle görsel ve işitsel basında yer alan ve hakim olarak ürün pazarlama konusuna değinen reklamlarda ürünün daha çok kullanıcıya ulaşması hedefleniyor. Bu sektörün önemini fark eden girişimciler, reklam sektörünü oluşturarak piyasada yeni bir pazarın oluşmasına sebep oldu.

Ürünün müşteriye daha iyi tanıtılması ve piyasaya lanse edilmesi için reklam yazarları tarafından oluşturulan senaryolar kimi zaman film karesi halinde televizyonlarda yayınlanırken kimi zaman ise görselleri ile dergilerin gazetelerin ve son dönemde internetin başköşesinde yer almaya başladılar. Elektronik ortamda yer alan reklamlar kimi zaman kullanıcıları yanıltacak nitelikte olabilirken basılı yayının insanlara daha çok güven verdiği anlaşıldı.

Şehir içinde arabayla seyahatiniz esnasında ya da yürüyüşünüzde kafanızı çevirip etrafınıza baktığınız zaman bir ürünün ya da hizmetin reklamı ile karşılaşabiliyorsunuz. Büyük ve modern şehirlerde son dönemlerde popüler bir hal almaya başlayan şehir içi reklamlar her zaman insanlara direk ulaşan özelliği sayesinde firmalar tarafından en çok tercih edilen unsurlardan birisi haline gelmiştir.

Büyük billboardlar ya da elektronik ekranlarla tüketicinin beğenisine sunulan ürün, her yönüyle anlatılır. Rakiplerinden kendisini ayıracak özellikleri peş peşe sıralanan ürün kısa sürede tüm tüketiciler tarafından denenmeye başlanır. Hal bunu gösterince şehir içi reklamlarında önemi son dönemde büyük oranda artış gösterdi.

Şehir Reklamları

Her yerde bulunabilen bu reklamlar kimi zaman tramvay direklerinde, kimi zamansa şehrin kalbi olarak nitelendirilebilecek yerlere asılmış olabiliyor. Yeni yatırımcılar ve girişimciler sektördeki güçlerini kanıtlamak için reklam ile pazarlama piyasasında yer almaya devam ederler. Geleceği önceden ön gören işletme sahipleri ile mantıklı birer satış alternatifi olarak gösterilecek reklamları tercih ederek daha geniş kullanıcı kitlesine hitap etmeyi başarıyor. Markanın ve ürünün kalitesini de ortaya koyan reklamlar sadece mal ya da hizmeti pazarlamakla kalmayarak markanın da tüketiciye tanıtılmasını sağlıyor.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir