Renksel Geri Verim (CRI) Nedir?

Aydınlatma kaynaklarında ışık rengi seçildiğinde,yaratılmak istenilen etki hemen elde edilecekmiş gibi bir yanılgı vardır. Sonuç her zaman beklenilen gibi olmaz. Bunun nedeni yaratılmak istenen etkinin  ışık rengi yanında, (CRI) renksel geri veriminin de bir etkisi olduğunun yadsınmasıdır. Tamamen ayrı değerlendirilmesi gereken  bu iki parametre ekseninde aydınlatma tercihleri belirlenmelidir.

Akkor Flamanlı Enkandesen ampuller ve soğuk Gün Işığı ve Halojen ampuller tamamen doğal renksel geri verim karakteristiğine sahiptir. Bunun sebebi, bu kaynaklardan çıkan ışık spektrumunun (beyaz ışığı oluşturan tüm renklerin, sıklık ya da dalga boyu sırası ile dizildiği görüngü) devamlılık göstermesidir. Öte yandan deşarj lambalarının bir çoğunda bu ışık spektrumu çizgisel yada parçalıdır. Bu da onların çok zayıf ve mükemmel arasında değişebilen (CRI) renksel geri verim özelliklerini belirler.

Renksel Geri Verim (CRI) Nedir

Renksel Geri Verim (CRI) Nedir

CRI Renksel Geri Verim Ölçüsü Ne Olmalıdır?

İç ve dış aydınlatmalarınız için bir ampul seçerken, renksel geri verimlerinin iyice anlaşılmış olması gerekiyor. En fazla 100 CRI olmak üzere standartlaştırılmış  bir değer birimi olan Renksel Geri Verim (CRI) en belirleyici ölçüdür. En net ve kaliteli renkler yüksek CRI değerine sahip bir lamba-ışık kaynağı altında görülebilir. Ancak, renk sıcaklığı benzer olan lambaların CRI değerleri arasında bir kıyaslamaya gitmek daha anlamlı sonuçlar verir!

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir