Retina Taraması Giderek Yaygınlaşıyor

Teknolojinin gelişim gösterdiği, hızla büyüdüğü ve sürekli kendisini yenilediği bir dünyada yaşıyoruz. Her yeni gelişmeyle biraz daha şaşırıyor, her yeni gelişmeye aynı hızda hemen alışıyoruz. Beklentilerimizin yönünü değiştiren, hayatımızın merkezine oturan teknoloji, bütün karelerde kendisini gösteren bir olgu halini aldı. Her alanda gelişme gösteren teknoloji, toplumsal olayların çözülmesi, hırsızlıklara karşı üstün tedbirlerin alınması ve buna benzer bir sürü olayda, etkili yöntemlerin oluşmasını sağladı. Devreye giren teknoloji, caydırıcılığı pekiştirdi ve bu tür olumsuz olayların yaşanılması, engellenmiş oldu. İnsanın yetmediği yerde, daha doğrusu insanın olamadığı yerlerde, varlığını sürdüren teknoloji, işleyişin kolaylaşmasını sağladı.

retina tarama teknolojisi

retina tarama teknolojisi

 

Alışveriş merkezlerinin hemen girişinde bulunan X-Ray cihazları, mekâna girenlerin üzerlerinde olumsuz durumlara sebebiyet verecek eşyaları, ortaya çıkmasını sağlıyor. Bugün artık en küçük işletmelerde bile X-Ray cihazları bulunuyor. Havalimanlarında ise durum biraz daha farklı, oralarda güvenlik önlemleri daha üst düzeyde sağlanıyor ve her şey didik didik aranıyor. Uçağa girmesi yasak olan eşyalar, seyahat haricinde tutuluyor. Kritik yerlerde alınan güvenlik önlemleri, beklentilerin de artmasına neden oldu. Resmi kurum ve kuruluşlar dışında, özel mülklerde de güvenlik tedbirleri birkaç kademe arttırıldı. Amaç, her şeyi kontrol altına almak, riski sıfır noktasına indirmekti. Teknolojinin gelişme göstermesi de bu duruma adeta çanak tuttu ve bugünlere gelindi. X-Ray cihazları artık sıradanlaştı, farklı güvenlik önlemleri ise, hadisenin nereye geldiğini bizlere gösterdi.

Şifre kişinin kendisi

Bu noktada alınan güvenlik önlemlerinin en farklısı ve esrarengizi olarak retina taraması, karşımıza çıktı. Her şeyden arındırılmış bir oda, bütün sırlar, belgeler ve bilgiler bu oda içerisinde yer alıyor. Siz, kapıya güvenlik koydunuz ama fayda etmedi. Güvenlik bertaraf edildi ve odaya giriş yapıldı. Daha başka bir çözüm gerekiyor. Öyle ki, şifre adeta giren kişi olacak, o kişi olmadan kapı açılmayacak.

retina taraması

retina taraması

 

Retina taramasıyla bu mümkün hale geldi. Retinasını ağa kaydettiren kişi, kapıya yöneldiğinde orada duran cihaza gözlerini gösteriyor ve kapı otomatik olarak açılıyor. Film sahnesinden bahsetmiyorum, bu uygulama artık gerçek. Aksiyon ve korku filmlerinde olan akışlar, artık normal hayatımızın içerisinde yer alıyor.

Uzman ve profesyonel

Size anlattığım bu teknoloji, her firmanın yapabileceği bir iş değildir. Bu iş, ciddi anlamda uzmanlık ve profesyonellik gerektiren bir iştir. Ülkemizde yeni yeni bu işi yapılmaya başlandı. Tamam, üst düzey güvenlik önlemlerinin söz konusu olduğu yerlerde, bu uygulama yürürlükte idi, ancak daha aşağı tabakalara henüz düşmemişti.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir