Saç Dökülmesinin 12 Nedeni

Saç dökülmesi hem erkek hem kadın, tüm dünyadaki insanlar tarafından karşılaşılan en yaygın sorunlardan biridir. Saç dökülmesinin nedenini bulmak zordur, ancak buna yol açan ve bilinen 12 etmen şunlardır:

 1. Stres: Hem fiziksel hem de duygusal stres, saç dökülmesine bağlıdır. Fiziksel stres yaralanma veya kaza şeklinde “telogen effluvium” adı verilen saç dökülmesine neden olur.
 2. Aşırı Vitamin A: Fazla miktarda A vitamini tüketmenin saç dökülmesine bağlı olduğunu tespit eden birçok araştırma bulunuyor.
 3. Gebelik: Gebelik, fiziksel strese bağlı saç dökülmesine bir örnektir. Doğum sonrasında saç dökülmesi kadınlarda çok yaygındır.
 4. Kalıtım: Ailelerinde zayıf ve dökülen saç genleri olan kadınlar sıklıkla aynı problemleri yaşar. Bu, erkek tipi kelliğin kadın versiyonu.
 5. Protein Eksikliği: Saç proteinden oluşur. Dolayısıyla, yeterince protein tüketmediğinizde saç büyümesi azaltılır.
 6. Anemi: Demir eksikliği kaynaklı “anemi” saç dökülmesine neden olur.
 7. Hormonal Dengesizlikler: Doğum öncesi hormonlardaki değişiklikler ve PCOS gibi durumlar saç dökülmesine bağlıdır.
 8. B Vitamini Eksikliği: B vitaminlerinin tüketimi, saçınızın sağlığını korumak açısından çok önemlidir. Bu vitamin eksikliği saç dökülmesine neden olur.
 9. Tiroit Hastalıkları: Tiroit belirli hormonlar üretmediğinde, saç dökülmesine neden olan saçınızın sağlığını doğrudan etkiler.
 10. Alopecia Areata: Bu saçların yabancı bir nesne için yanlış olduğu ve saldırıya uğradığı bir bağışıklık sistemi bozukluğu.
 11. Hızlı Kilo Alıp Verme: Saçlarınızın büyümesi için uygun gıdalara ihtiyacı var. Beslenmediğinde, oluşan saç dökülmesi kaçınılmazdır.
 12. Yaşlanma: Saç dökülmesi yaşlanmanın ortak bir semptomudur. Kadınların sadece % 45’inden azı, saçlarıyla dolu bir baş ile 80 yaşına geliyor.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir