Saç Ekimi ile İlgili Temel Bilgiler

Çoğunlukla erkeklerin tercih ettiği saç ekimi son yıllarda oldukça yaygınlaştı. Saç ekimi tanım olarak arka veya yan taraflarda saç olan yerlerden saç köklerinin alınıp olmayan yerlere eklenmesi işlemidir. Aslında bu nedenle saç nakli olarak da değerlendirilebilir. Saç ekimi herkese uygulanamayan bir işlemdir. Saçların sağlıklı kökler lokal anestezi kullanılarak bu yerlerden alınır ve birli, ikili ve üçlü gruplara ayrılarak olmayan kısma tek tek yerleştirilir.

 

Saç Ekim Yöntemleri

 

FUT ve FUE olarak iki türlü saç ekim yöntemi vardır. FUE saç ekim yönteminde doğal bir sonuç veren lokal anestezi ile yapılan basit bir işlemdir. Fut yöntemi ise daha nadir tercih edilen bir saç ekimi yöntemidir. Bunun nedeni ise enseden kıl alındığı için ensede gerginlik, ağrı ve saç kestirimi sonunda bölgede görülen komik görüntüdür.

Saç ekimi aslında bir ameliyattır ve ciddiye alınmalıdır. Saç ekimi görsellik ve estetik ile ilgili bir operasyon olduğu için isteyen kişi mutlaka konuya dair bir ön araştırma yapmalıdır.

 

Greft Ne Demektir.

 

Greft FUE tekniğinde kullanılan özel aletlerle tek seferde alınan birlik, ikilik ya da üçlük köklerdir.

 

Prp Nedir?

 

Yeni bir saç ekim yöntemi olan PRP güvenli bir metottur. Hastanın kendi kanından üretilen kokteyl olarak nitelendirilen PRP saç ekiminde kullanılır. Bu yöntemle saç ekimi başarı oranı %25 oranlarında artış gösterilmiştir.

 

Ekilen Saçlar Tekrar Dökülebilir mi?

 

En sık sorulan sorulardan biri de budur. Böyle bir durum saç ekim işleminden sonra söz konusu olamaz. Çünkü nakil yapılır. Saç derisindeki kıllar doğal halleri ile alınır ve bu nedenle olası sorunlar önlenmiş olur.

 

Saç Ekimi Sonrası Neler Yapılmalı?

 

Saç ekimi işleminden sonra ilk gün hasta eğer FUE tekniği kullanıldı ise ağır iş yapmamalı, alkol almamalı, stresten uzak olmalı ve cinsel ilişkide bulunmamalı. Asla ağrı yaşanmaz. Her hasta istediği gibi uyuyabilir. Saç yıkaması işlemden sonraki 5. gün ev içinde gerçekleştirilebilir. Doktorun önerdiği şampuanı kullanınız. Kurutma işlemine gerek yoktur.

 

Nihayetinde 3 ya da 4 hafta sonra ekilen saçların %60 kadarı dökülse de ekilen yerlerden saçlar tekrar uzar. 6 ay kadar sonra doğal ve bütünleşmiş bir saç görünümü elde edilir.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir