Saç Ekiminde Yaşın Önemi Var mı?

Saç ekimi işleminde diğer operasyonlarda olduğu gibi yaş kısıtlaması yoktur. Normalde 20-65 yaş aralığındaki kişilere rahatlıkla uygulanabilen bu işlemdir. Yalnız, dünya genelinde 21-22 yaş aralığının saç ekiminde yaş ortalaması olarak kabul edilmesinin sebebi, genelde erkeklerin saçlarının o dönemlerde dökülmeye başlamasıdır.

saç ekimi

saç ekimi

 Yaş Faktörü, Saç Ekimini Nasıl Etkiler?

Saç ekim işleminde yaşın önemi olduğu kadar saçların dökülme oranı da çok önemlidir. Saçın dökülmeye başladığı bölgede, ten görüldüğünde o bölgeye ekim işleminin uygulanması gerekir. Saç ekimi işlemi, aslında yaş faktörüne çok bağlı bir durum da değildir. Genelde hemen hemen her yaştan saçı dökülen insan, bu işlemi yaptırabilir.

Fakat saç ekim işleminin planlamasında, yaş faktörü devreye girer. Saç ekiminde yaş sınırlaması yoktur. Yalnız, kişinin saç kökü hücrelerinin yapısı, başka bölgeye saç takviye etmeye elverişli değilse maalesef saç ekim işlemi gerçekleşemez.

saç ekimi işlemi

saç ekimi işlemi

20 yaşındaki bir kişiye uygulanacak planlamayla, 30 yaşındaki kişiye uygulanacak planlama birebir olmaz ve aynı yaştalarmış gibi yapılan planlamalar sonucunda, ortaya istenmeyen sonuçlar çıkabilir.

Örneğin, çok erken bir yaşta yapılan saç ekimi işleminden sonra, yaş ilerledikçe diğer bölgelerinde dökülme yaşayan kişide, hem kötü bir görüntü oluşur hem de psikolojik olarak o kişiyi olumsuz etkilenir. Bu gibi durumların yaşanmaması için, mutlaka yaşa göre bir planlama yapılmalıdır.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir