Sağlıklı Yaşam İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Sağlık, sahip olduğumuz en önemli değer. Kimse hasta olmak ve yorgun hissetmek hatta hastaneye gitmek bile istemez. Ancak günümüz koşullarında bilgiye bu kadar ulaşırken kafamızda karışıyor. Sağlıklı bir yaşam için uygulayacağınız basit noktalar ile uzun ve sağlıklı yaşamanız mümkün.

Bunlara Dikkat Edin

Sebze ve meyveleri çiğ mümkünse kabukları ile birlikte tüketmeye özen gösterin. Meyveler ve sebzeler pişirildiklerinde besin değerlerinin bir kısmını kaybeder. Olabildiğince sebzeleri daha çiğ tüketmeye çalışın. Sebzelerden yapacağınız kolay ve lezzetli salata tarifleri ile bu durumu kolaylaştırabilirsiniz.

sağlıklı yaşamın ipuçları

sağlıklı yaşamın ipuçları

Kuruyemişleri kavrulmamış halde ve suda bekleterek tüketmeye çalışın. Bu şekilde içerisinde bulunan tüm faydalardan faydalanmış olacaksınız.

Baklagilleri haşlayarak tüketin. Yağ oranı yüksek sebzeler, avokado ve hindistan cevizi gibi gıdaların tüketimini artırın. Vücudunuz için gerekli olan yağları doğal yollardan almaya çalışın.

Bol bol su için. Vücudumuzun büyük çoğunluğunun sudan oluştuğunu ve organlarımızın düzenli çalışmasını sağlayan şeyin yine su olduğunu unutmayın. Günde 2-2,5 litre su içmeye alışkanlık haline getirin.

neden çok su içmeliyiz

neden çok su içmeliyiz

Yediğiniz yemekleri çokça çiğneyin. Aldığınız gıdaları çokça çiğnemek sindirim sisteminizi rahatlatmanın yanında kilo alma oranınızı da azaltacaktır.

Toprakla temas edin. Toprağın negatif enerjimizi aldığını hepimiz biliriz. Günlük olarak toprakla temas etmek günlük hayattaki stresimizi azaltacak ve daha mutlu bir yaşam sürmemize olanak tanıyacaktır.

Bağırsak sağlınızı lifli gıdalar ile düzenleyin. Buğday kepeği, yulaf kepeği, kuru havuç gibi gıdalarda yüksek oranlarda bulunan lif, bağırsaklarınızın daha düzenli çalışmasına yardım edecektir.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir