Selülit Nedir?

Selülit, derinin üst kısmında ufak çukurlar ile meydana gelen, deri ve yağ dokusundaki görüntünün düzensiz bir hal alması durumudur. Kadınlarda daha sık görülen selülit, uyluk, kalça ve karın bölgesinde kendisini göstermektedir. Selülit problemi şişmanlık ya da obeziteye bağlı olarak deri üzerinde meydana gelen çatlaklar ya da diğer cilt problemleri ile karıştırılmaması gereken bir durumdur.

selülit

selülit

Selülite sebep olan pek çok farklı durum olduğu bilinmektedir. Selülit toplardamarlardaki kan basıncının yetersizliği ve varisler ile birlikte ortaya çıkabilir. Bu tür durumlarda derinin üzerinde ince ve kalın kılcal damar çatlamaları meydana gelmeye başlar. Selülitlerin meydana gelmesinde hormonal bozuklukların da payının büyük olduğu bilinmektedir.

selülit

selülit

Selülit problemlerinin kadınlarda görülmesinin sebebi de hormonal durumlara bağlıdır. Rahatsızlığın başlamasında ve ilerlemesinde önemli bir rol oynayan hormonlardan birisi östrojendir. Ergenlik döneminden sonra başlayan selülit hamilelik, menstruasyon ve menopoz dönemlerinde daha yoğun bir şekilde kendisini gösterir.

Selülit Tedavisi Nasıl Olur?

Bu tür durumlar dışında selülitlerin meydana gelmesini daha kolay bir hale getiren belli başlı birtakım hususlar da bulunmaktadır. Yağ ve karbonhidrat ağırlıklı sağlıksız beslenme, aşırı tüz tüketimi ve liften uzak bir diyet selülitlerin artmasına sebebiyet verir.Hareketsiz bir yaşam sürmek, dar elbiseler giymek, yüksek topuklu ayakkabılar giymek ve sigara kullanımı selülit rahatsızlığını tetikleyen diğer usnurlar arasında yer almaktadır.

selülit

selülitselülit

Selulüt tedavilerinde tek bir tedavi yöntemi yerine genellikle kombine bir tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Tedavi aşamasında öncelikle kişilerin hayat tarzlarında köklü değişiklikler yapılması ve selüliti tetikleyen durumların ortadan kaldırılması gereklidir.Mezoterapi ise bu tedavi ile birlikte uygulanabilecek bir diğer yöntemdir. Pressoterapi ise havalı bir masaj aleti ile uygulanan fizyoterapi yöntemidir. Selülit tedavisinde destek amaçlı olarak kullanılabilir.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir