Sorularla Migren Hastalığı

Pek çok insanın çektiği ve sanıldığı kadar amansız olmayan bir hastalıktır migren. Nörologların konuya ilişkin yapmış olduğu açıklamalar migren hastalığının oldukça basit tedavi yöntemleri sonucunda giderilebileceği kanaatinde. Peki migren nasıl bir hastalıktır? Ne şekilde insana yansır ve bu yansımanın getirileri, götürüleri nelerdir? Her şeyden önemlisi de migrenin tedavisi nasıl gerçekleşir?

migren

migren

Migren Ne kadar Sürer?

İlk önce bilinmesi gereken migren krizinin ne kadar süreceğidir. Kişi bu krizi süresini hesap ederek çözümleyebilir. Migren çeşitli ağrı, halsizlik, bulantı ve benzeri durumların baş gösterdiği bir rahatsızlık olmakla beraber süresi 4 ila 72 saat arasında değişmektedir. Bu basit bir tedavi ile halledilebilir. Fakat bazı insanlarda migren krizi bir haftaya kadar çıkabilir. Buna tıp dilinde migren fırtınası deniyor. Bu ciddi bir durumdur ve tedavisi de daha zordur.

migren ağrısı

migren ağrısı

Migren Tedavisi

Migren nasıl tedavi edilir sorusu da insanların merak ettiği soruların başında geliyor. Esasen bu iki yöntem ile açıklanabilir. Birinci yöntem basit bir ilaç tedavisidir. Ağrı kesicilerin kullanıldığı bir kriz tedavisi olan bu yöntem biraz daha hafif durumlu hastalar için geçerlidir. İkinci yöntem ise altı ay süreli olan ve hastanın her gün alması gereken haplar ile yapılan bir koruma tedavisidir. Bu ilaca anti epileptik örnek gösterilebilir. Bunun dışında da anti depresan tercih ediliyor.

Pek çok insan seyahate çıktığında migreninin arttığını söylüyor. Bu da doğru bir kanıdır. Seyahatler migreni tetikleyen kritik bir durumdur. Ayrıca spor ve egzersiz yaparak migrenin hafifletileceği de tamamen yanlış bir düşüncedir. Yaz tatilinde susuz kalma ve fazla sıcağa maruz kalmada migreni tetikler.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir