Temizlik Hastalığı Nedir?

Obsesif kompulsif diğer adı ile temizlik hastalığı bir kişilik bozukluğu olarak bilinir. Ellerin sürekli yıkanması, yıkanmış temiz olan eşyaların temizliğinden tam emin olunamayarak tekrar tekrar yıkanması, gelen misafirlerin nerelere temas ettiğine dikkat ederek gitmelerinin ardından evin tamamen temizlenmesi, evde zamanın çoğunu temizlik yaparak harcanması gibi belirtileri vardır.

temizlik hastalığı

temizlik hastalığı

Genellikle kadınlarda görülen bu hastalık ev hanımlarında daha yaygındır. Ev yaşamında mutlu olmayan ve eşinden yeteri ilgiyi göremeyen hanımlarda ise sık rastlanır. Bazı durumlarda annenin sürekli temizlik işleri ile uğraştığını gören çocuklarda da ileriki yaşlarda temizlik takıntısı sürebilir. Bu sebep ile temizlik hastalığı vakasında her kişi aynı derecede hastalığı yaşamaz.

Temizlik Hastalığının Tedavisi

Bu hastalığa yakalandığınızı düşünüyorsanız ya da çevrenizde belirtilerin olduğu yakınlarınız varsa çaresiz değildiniz. Temizlik hastalığının tedavisi mümkündür.

temizlik hastası

temizlik hastası

Öncelikli olarak bir hekim ile görüşerek belirtiler anlatılması gerekir. Doktorunuz size bu rahatsızlığın temelinde olan takıntılı durumunuz ile ilgili bilgiler vererek öncelikli olarak bunlardan kurtulmanız için neler yapmanız gerektiğiniz anlatacaktır. İleri durumdaki hastalarda ilaç kullanımı da yapılabilir.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir