Termal Macun Nedir? Termal Macun Nasıl Sürülür?

Termal macun nedir? Termal macun, bilgisayarlarda işlemcileri soğutma amacıyla bulunan işlemci soğutucularına uygulanan bir macundur. Termal macunun uygulama amacı ise işlemci soğutucunun etkin bir şekilde çalışarak görevini yerine getirebilmesidir. Bilgisayarların olmazsa olmaz parçaları arasında bulunan işlemciler, uzun yıllar sağlıklı bir şekilde çalışması gereken parçalardır. Bu noktada işlemcilerin en büyük destekçisi ise termal macunlardır. Termal macunlar sahip olduğu özellikler ile işlemcilerin uzun yıllar boyunca etkin bir şekilde çalışmasını desteklemektedir. İşlemcilerin çalışırken ısınması ve sorun çıkarması istenmeyen bir durumdur. Bu durumda termal macunlar kullanılarak işlemcilerde meydana gelen ısınmaların önüne geçilmektedir.

termal macun nedir

Termal Macun Kullanım Alanı

Termal macun nedir? İşlemcilerin ısınmasını engelleme ve işlemci soğutucuların etkin bir şekilde çalışmasını desteklemek amacıyla kullanılan termal macunlar, işlemci ile işlemci soğutucusu arasında uygulanmaktadır. Bu işlemde ise ısı iletiminin arttırılması amaçlanmaktadır. Termal macun uygulamasından sonra artar ısı iletimi ile işlemcilerin aşırı şekilde ısınması engellenmektedir. Bunun sonucunda mevcut bilgisayarların işlemcileri daha uzun yıllar boyunca kullanılabilmektedir. İşlemcilerin ısınmasını engellemek için bilgisayarlarda işlemci soğutucuları kullanılmaktadır. Fakat kurulumda arada kalan boşluktan ötürü işlemci soğutucuları etkisini gösterememektedir. Bu nedenle bu iki parça arasına termal macun kullanılmak ve ısı iletimi sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Termal Macun Nasıl Sürülür?

İşlemci üzerine sürülen termal macun, fazla olarak sürüldüğünde kenarlara bulaşabilmekte ve bilgisayarda mevcut olan diğer parçalara da zarar verebilmektedir. Az sürüldüğünde ise ısı iletim etkisi düşük olmakta ve herhangi bir etkisini gösterememektedir. Bu da zamanla işlemcilerin ısınarak zarar görmesini sağlamaktadır. Bu noktada termal macun sürümünde uygun ölçüde sürmeye özen göstermeniz gerekmektedir. Termal macun sürülürken kart, parmak, fırça gibi yöntemler denenebilir. Fırça ile termal macun kullanımında daha akışkan forma sahip termal macunlar tercih edilmektedir. Fakat günümüzde bu yöntemler fazla kullanılmamaktadır. Nitekim bu yöntemlerle satın alınan termal macunlar eşit bir şekilde zemine yayılamamaktadır. Bunların yerine şerit şeklinde macun sürmek ya da damla olarak termal macun sürmek daha etkili olmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta şeridin fazla uzun tutulması ve damla yöntemi kullanılacak ise damlanın fazla büyük olmamasıdır. Fazla olarak sürüldüğünde macun kenarlardan taşarak bilgisayarın diğer parçalarına zarar verebilmektedir. Seçtiğiniz yöntemle termal macunu sürdükten sonra işlem soğutucusunu yerine yerleştirerek sürdüğünüz macunun eşit bir şekilde yayılmasını sağlayabilirsiniz. İşlem soğutucusu damla ve şerit yöntemlerinin yapılmasının ardından yerine oturtulduğunda otomatik olarak eşit bir şekilde yayılmaktadır.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir