Tükenmişlik Sendromunu Yenmenin Yolları

Son zamanlarda adını sıklıkla duyduğumuz tükenmişlik sendromu kişilerin hem fiziksel hem de duygusal olarak çökmelerine sebep olan bir durumdur. Tükenmişlik sendromu birçok farklı rahatsızlığı da beraberinde getirebiliyor. Egzama, kaşıntılar, saç kıran ve hatta depresyona kadar gelişen durumlar yaşanabilir. Tükenmişlik sendromunda olduğunuzu anlamanızın da oldukça kolay bir yolu var. Aşağıda yer alan sorunları yaşıyorsanız muhtemelen bu sendromu yaşıyorsunuz demektir. Konu ile ilgili olarak öncelikle bir uzmana danışmanız önerilir.

  • Tatil yaparak dinlenmiş olmanıza nazaran kendiniz hala yorgun hissediyorsanız
  • Enerji depolamakta güçlük yaşıyorsanız
  • Birden ve ani sinirlilik hali başladıysa
  • Olur olmaz her şeye birden öfkeleniyorsanız
  • Hem uyumak ya da olduğunu yerden kalkmamak istiyorsanız tükenmişlik sendromu içinde olabilirsiniz.

Neler Yapılabilir?

Öncelikle mutlaka bir hekime başvurmanı önerilir. Bunun yanı sıra egzersizlere yer vermek özellikle açık hava yürüyüşlerine çıkmak sizin için iyi gelecek olan bir yöntemdir. Arkadaşlarınıza ve ailenize zaman ayırmak da bu sıkıntılı dönemde önemlidir.

Sendrom içinde yapılan en büyük hata öğün atlamak ya da öğün geçiştirmedir. Bu açlık ile beraber sendromu daha da artıracağı için düzenli olarak öğünlere yer vererek asla geçiştirmemiz önerilir.

Sevdiğiniz ve hoşlanacağınız şeyler ile uğraşmak yeni bir hobi bulmak ya da iş hayatınızı için önemli bir kursa kayıt olmak da sizi canlandıracaktır.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir