Ülkemizde Sakin Kentler

Ülkemizde şehirler refah düzeyi ve yatırımlar bakımından bir yarış içerisine girmiştir. Özellikle nüfusu bir milyonun üzerinde olan Büyük şehirler gerek yaşam alanı bakımından gerekse de sosyal aktiviteler bakımından diğer kentlere oranla daha iyi durumdadır. Kabalık şehirlerin insan üzerinde negatif etki oluşturduğu yapılan bilimsel araştırmalarda ortaya çıkmıştır. Nüfusu yoğun olan kentlerde trafik, hava kirliliği ve çarpık kentleşme ön plandadır.

erzurum

erzurum

Bu nedenle insanlar yaşamak istediği şehirlerde sakinlik olmasını isterler. Şehirler içerisinde sakin arayan insanların tercih ettiği şehirler arasında ilk sırayı Erzurum Uzundere gelir. Kendi özgü mimarisi ile dikkat çeken bu şirin ilçe, Tortum şelalesi ile Türkiye’nin en yüksek şelalesini bünyesinde barındırmaktadır.

Sakin Kentlerin Özellikleri

Bölgede rafting ve kano gibi sporlar en yaygın kullanılan sporlar olmuştur. Nüfus olarak çok fazla kalabalık olmayan ilçede insanlar ferah bir yaşam ortamına sahip olurlar. Sakin yaşam alanlarına sahip yaşam yerlerinden birisi ise Muğla’nın Akyaka ilçesi olmuştur. yeşil ve mavinin bütünleştiği bir yer olan Akyaka, bulunduğu coğrafi iklim özellikleri gereği birçok insanın yaşam alanı için tercih ettiği bölge olmuştur.

muğla

muğla

Türkiye’nin yaşanılası ve sakin kentlerinden olan Akyaka, doğal ürünleriyle de dikkat çeken bölge konumundadır. Sakinliği ile dikkat çeken üçüncü yer ise Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesi olmuştur. Tarihi olduğu gibi sakinliği ile de tercih edilen Halfeti, yerli birçok turist çekmesine rağmen sakinliğini her türlü korumuş bir ilçedir.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir