Verimli Ders Çalışma Yolları

Öğrencilik hayatı kimi yönleriyle güzel olsa da; bazı yönleriyle çekilir dert değildir. Hele ki ders çalışma zorunluluğu bakımından… İnsan bir şeyi öğrenmek istese bile, zorunluluktan dolayı öğrenmek hiç de iç açıcı bir fikir olmuyor. Ama öğrenciyseniz ve ulaşmak istediğiniz bir hedefiniz varsa; her ne kadar istemeseniz de ders çalışmak zorundasınız.

öğrenci için ders çalışmak

öğrenci için ders çalışmak

Verimli Ders Çalışmak İçin Neler Yapılabilir?

  • Ders çalışmaktan verim alabilmek için, öncelikle ders çalışmaya başlamak gerekir. Yani tembelliği bir kenara bırakıp masanıza oturmalısınız.
  • Masaya oturunca da hangi derse, hangi konuya çalışacağınızı planlayın. Bir anda yüklenmeyin kendinize. Temponuz yavaş yavaş artacak şekilde, ilk başta kendinizi sıkmayacak şekilde bir plan hazırlayın. Ve bu plana elinizden geldiğince uymaya çalışın.
  • Sürekli ders çalışmayın. Arada molalarınız olsun. Ve bu molalarda kendinizi iyi hissedeceğiniz aktiviteler yapın. Örneğin, şiir seviyorsanız yarım saatlik bir molada şiir okuyun. Veya müzik dinleyin. Ya da dışarıya çıkıp yürüyüş yapın, hava alın. Bu, sizin ne yapmaktan hoşlandığınıza bağlı.
ders çalışmayı verimli yapın

ders çalışmayı verimli yapın

  • Dikkatinizi dağıtacak ortamlarda ders çalışamazsınız. Hele ki dikkat dağınıklığınız varsa… O yüzden en rahat nerede çalışabiliyorsanız, orada çalışın. Ve dikkatinizi dağıtacak objeleri yanınızdan uzaklaştırın. Mesela yatağın yanında masası olan öğrenciler, genelde hep uyku halindedirler. Sizi dersten alıkoyacak ne varsa, uzaklaşın.
  • Bir hayaliniz olsun. Sizi ders çalışmaya teşvik edecek bir hayal! Bu hayalinize ders çalışmadan, bu konuları öğrenmeden ulaşamazsınız. Bunu düşünerek enerji verin kendinize. Ve sürekli hayalinize ulaşma çabasıyla hareket edin.

Aslında nasıl daha verimli çalışabileceğinizi en iyi siz bilirsiniz. Bir an önce doğru adımları atmaya başlayın!

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir