Voip Hizmetleri Nedir?

Voip aynı zamanda internet telefonu anlamına gelir. Telefon görüşmeleri için bu teknoloji kullanılabilir. Bu teknoloji internet destekli bir teknolojidir. Yani internet üzerinden telefon görüşmesi gerçekleştirilebilir. Voip, Voice over internet protokol yani internet üzerinden gerçekleştirilen sesli görüşme demektir. Voip’in bir çok avantajı vardır fakat en önemli avantajı görüşmeleri oldukça ucuzlatmasıdır. Voiple normal görüşmelere oranla oldukça ucuza telefon görüşmesi gerçekleştirmek mümkündür. Diğer tüm telefon ile arama yöntemlerine oranla daha ucuz bir sistemdir. Özellikle kıtalar ve ülkeler arası görüşmeyi oldukça ucuza getirmektedir. Dünya üzerinde en çok talep gören 26 ülkeye oldukça ucuza telefon ile voip hizmetleri ile ulaşmak mümkündür.

 

Voip ile en çok talep gören 26 ülkeyi aramak 1.9 cent ücretlidir. Bu 26 ülke içerisinde Avrupa ülkeleri ve Amerika bulunmaktadır. Tüm ülkelerin detaylı ücret miktarlarına internet üzerinde yayınlanan listeler aracılığı ile ulaşmak mümkündür. Bu hizmet ile Türkiye ise 3.9 cent’ten aranmaktadır. Herhangi bir bilgisayardan voip hizmeti kullanılabilmektedir. Bilgisayarınız bir nevi telefona dönüşmektedir. Bir bilgisayardan, Dünyanın öbür ucundaki bir telefonu aramak voip ile mümkündür. Bilgisayara yüklenen bir yazılım ile bu imkanı kullanmak mümkündür.  Bu yazılım yüklendikten sonra herhangi bir internet bağlantı türü aracılığı ile voip kullanılabilir. Voip ile bu hizmet çok ucuz fiyatlı hatta bedava bile gerçekleşebilmektedir.

 

Voip Ev Telefonundan Kullanılabilir mi?

 

Voip hizmetleri ayrıca ev telefonundan da kullanılabilmektedir. Ev telefonuna eklenen bir adaptör sayesinde internet üzerinden arama gerçekleştirilebilmektedir. Yalnız bu hizmete sahip olmak için eviniz içerisinde internete de sahip olmanız gerekir. İnternetiniz ve bir ev telefonunuz olduğu sürece voip’i ev telefonunuzdan rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu hizmetin en büyük avantajı olan ücret avantajını keyifle sürebilirsiniz. Bu işlem için uygun fiyatlı bir voip adaptörü internet üzerinden satın alınabilecek bir üründür. Özellikle ucuza yurt dışı görüşmeler yapmak için oldukça büyük bir avantaj sağlar. Bu adaptörü sağlayan firmalar bulunmaktadır. Fakat bu adaptörün fiyatını farklı hizmet sağlayıcılardan öğrenerek karşılaştırmakta fayda vardır. Voip hizmeti bilgisayardan ve ev telefonundan kullanılabildiği gibi cep telefonundan da kullanılabilen bir hizmettir.

 

Cep telefonunda voip hizmeti kullanmak için bir kaç özelliğin bir araya gelmesi gerekir. Adı üstünde internet üzerinden sağlanan bir servis olduğu için bu hizmet internet bağlantısına ihtiyaç duyar. Herhangi bir kablosuz ağ yakınlarında iseniz voip hizmetini cep telefonunuzdan kullanabilirsiniz. Fakat tüm cep telefonları voip özelliğine sahip değildir. Ancak yeni nesil telefonlarda bu hizmet bulunmaktadır. Bu telefonlardan bazıları Nokia E70, N95 gibi telefonlardır. Ayrıca GSM/Voip veya Windows mobile özelliklerine sahip diğer telefonlarda internet üzerinden ucuz konuşma için kullanılabilir. Voip bu hizmetleri oldukça uygun fiyatlı ve kaliteli gerçekleştiren bir sistemdir. İnternet bağlantısı kıtalar arasını birbirine bağlayan bir özelliktir ve bu özelliği telefon aracılığı ile görüşmeye çevirmek mümkündür.

 

Voip hizmetleri oldukça uygun fiyatlı ucuz işlemlerdir. Evde kullanılan internete ödenen fiyata kullandıkça ek fiyatlar ödenir. Voip’te vergi yoktur. Ayrıca çoğu şirket voip için aylık ödeme de talep etmez. Bu nedenle voip’te sadece kullanıldığı kadar ödeme yapılır. Türkiye içi aramalar diğer aramalara göre daha pahalıdır. Fakat bu fiyat bile diğer tüm konuşma türlerinden daha ucuzdur. Türkiye’nin Ankara, İzmir, İstanbul, Adana gibi başkentleri arasında gerçekleştirilen aramalarda 3.9 cent üzerinden fiyatlandırma yapılmaktadır. Diğer şehirler arasında ise ücretlendirme 5.9 cent’tir. Tüm Amerika ve Avrupa için ise fiyat sadece 1.9 cent’tir. Voip hizmeti son yıllara ücret açısından damgasını vuracak bir hizmet olarak ön plana çıkmaktadır.

 

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir