Vücut Dili İlişkileri Nasıl Etkiliyor?

Vücut dili, eski çağlardan beri iletişimde kullanılan en önemli araçtır. Bir insanı kendimizden uzaklaştırmak ya da onu etkilemek sözlerimizden çok, bakışlarımızla ve bedenimizin verdiği mesajlar sayesindedir. Bu yüzden arkadaşlık, aile, iş, aşk ya da evlilik ilişkilerinde fark etmeksizin, vücut dilini kullanmak oldukça önem taşır.

Beden dili hareketleri

Beden dili hareketleri

Vücut Dili Kullanarak İletişim Kurma

Vücut dilindeki en önemli şey, göz temasıdır. Eğer birine samimi ve açık olduğunuzu göstermek istiyorsanız, gözlerinizi ondan kaçırmamalısınız. Kuracağınız göz teması, karşınızdaki insana güven duygusu verir. Aynı şekilde karşı cinsle olan ilişkinizde kuracağınız göz teması, onu etkilemenin ilk ve en önemli yoludur.

Beden dili

Beden dili

Fakat burada önemli olan nokta, göz temasının çok aşırı olmamasıdır. Bu, birine dik dik bakıp, onu rahatsızlık etmekle aynı şeydir. Bu yüzden bu çizgiyi iyi ayarlamanız gerekir. İş görüşmesine giden bir kişinin özgüvenli olması gerekir. Bunun için de dik bir duruşa ve canlı bir sese  sahip olmalıdır.

Kendinden emin ve dik durmanız,  karşı tarafa, sizin özgüven sahibi bir birey olduğunuz duygusunu geçirir.  Fakat çok dik durup, göğüsleri ve çeneyi çok öne çıkarmak ukala görünmenize sebep olup, karşı tarafa itici gelecektir.

Hareketler

Hareketler

Bu yüzden abartıya kaçmadan rahat olmalı ve ses tonunuzun enerjisine dikkat etmelisiniz. Eğer birinden hoşlanıyor ve dikkatini çekmek istiyorsanız, elinizi hafifçe omzuna ya da koluna koyabilirsiniz. Çünkü ufak bir bedensel dokunuş, insanlar arasında yakınlık ve sıcaklık yaratır.

Yüz mimikleri ise, ilişkileri çok fazla etkiler. Karşınızdaki kişinin söylediği bir sözle yüzündeki ifadenin birbirini tutmaması, o kişiye güvenmemenize ve söylediklerine inanmanıza engel olur. Bu yüzden sizin de söyledikleriniz ile hissettikleriniz o anda aynı değilse, bunun yüz mimiklerinizden anlaşılacağını unutmayın.

 

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir