Yalancı Sancı Nedir?

Hamileliğin genellikle dördüncü ve altıncı ayından itibaren görmeye başlayan sancılardır. Doğum sancısına benzerliği ile yanıltıcı olmasından ötürü yalancı sancı denilmektedir. Rahibin açılması olmadığından doğum ile sonuçlanacak ağrılar değildir. Genellikle vücudun susuz kalmasıyla seyretmektedir.

Yalancı Sancı

Yalancı Sancı

Yalancı Sancı ve Doğum Sancısı Arasında Ne Gibi Farklılıklar Vardır?

  • Yalancı sancı genellikle 15-20 saniye arasında sürerken doğum sancılarının uzunluğu 30-45 saniye arasındadır. Bu sebeple sancının geldiği vakit saniye tutulması son derece önemlidir.
  • Yalancı Sancı geldiğinde hamile kişiyi rahat edeceği bir pozisyonda yatırmak ve oturtmak sancının azalmasına ve yavaş yavaş geçmesine sebep olmaktadır. Fakat doğum sancında pozisyon değiştirmek sancıyı azaltmamaktadır.
  • Yalancı sancılar düzensiz olarak gelmektedir sancıların arasındaki dakikalar tutularak bu anlaşılabilir. Doğum sancısı ise düzenli gelir dakikalar arasında fark gözlenmemektedir.

Yalancı sancı olduğu anlaşıldığında anne ne şekilde rahat ediyorsa o pozisyonda tutulmalıdır. Annenin endişeleneceği bu sancı şeklinde onu rahatlatmak en önemli unsurlardan biridir. Eğer tüm çabalara rağmen sancıların geçmediği ve arttığı gözleniyorsa acil olarak hekim aranmalı ya da en yakın sağlık kurumuna gidilmelidir.

 

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir