Yaş ve Cinsiyete Göre İdeal Kilo Hesaplama

Daha kaliteli ve sağlıklı bir yaşam için fiziksel ölçüleriniz ile kilolarınız birbirleriyle orantılı olmalıdır. Eğer ideal kilo değerinin dışında bir değere sahipseniz, kilo probleminiz vardır demektir. İdeal kilo yaşa, cinsiyete göre değişkenlik göstermektedir. Boyunuz ile orantılı olması gereken ideal kilo, yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda 1 kilo kaybının dahi, insan ömrünü 3-4 ay azalttığını göstermektedir.

Eğer vücut kilo indeksiniz, ideal kilonuzun dışında ise, izlemeniz gereken yok kısa zamanda fazla kilolarınızdan kurtulmanız veya kilo almanız değildir. İzlemeniz gereken yol, sağlıklı bir şekilde kilo kaybını gidermeniz yahut sağlık bir kilo verme programına dahil olmanızdır. Eğer ideal kilonuzun dışında iseniz, en yakın zamanda bir sağlık kuruluşuna giderek, dahil olacağınız cerrahi bir programı veya diyet listesi programını uygulamalısınız.

İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır?

Bayanlar ve erkekler için farklı bir formülle hesaplanan ideal kilo indeksiniz, sizin olmanız gereken kilo değerinizdir. İdeal kilo hesaplamak için formül:

  • Erkeklerde İdeal Kilo Hesabı: 50 + 2.3 X (İnç cinsinden boy – 60)
  • Bayanlarda İdeal Kilo Hesabı: 45.5 + 2.3 X (İnç cinsinden boy – 60)

İdeal kilo hesabı yaparken birkaç etmene dikkat etmek gereklidir. Daha sağlıklı bir ideal kilo indeksi hesabı yapmak için, hassas ölçüm yapmalısınız. Boyunuzu ölçerken topuklu veya yüksek ayakkabı giymeyiniz. Mümkünse çıplak ayakla ölçüm yapınız. Kilonuzu ölçerken de üzerinizde ağırlık yapacak kıyafetler veya aksesuarlar bulundurmayınız.

Genellikle insanlar ideal kilolarının ne olduğunu ortalama olarak bilirler. Bu durum fiziksel bir kusur gibi görünse de, sağlık açısından problem teşkil etmektedir. Daha kaliteli bir yaşam sürmek istiyorsanız, ideal kilonuza ulaşmak için önemler almalısınız. Sağlığınız için zararlı olabilecek besinlerden uzak durmalı, günlük alacağınız kalori miktarları azami ölçüde riayet etmelisiniz. Daha aktif ve daha zinde bir hayat yaşamak için, ideal kilonuzda olmalısınız.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir