Yaz Aylarında Sağlıklı Beslenme

Dünyada iklim şartları değişiyor. Artık kışlar çok daha fazla soğuk, yazlar da aşırı sıcak. Ilıman iklim özellikleri görülmüyor, baharlar neredeyse kaybolmak üzere. Bugünlerde de yazın en sıcak günlerini yaşıyoruz. Bu yüzden çocuklar, bebekler, yaşlılar, hamileler, kalp ve tansiyon hastaları aşırı risk altındalar. Ama bir parça dikkat ile, sağlıklı beslenme yöntemleri ile yaşanabilecek krizlerin önüne geçilebilir. Yaz mevsiminde güneş çarpması, besin zehirlenmesi, aşırı sıvı kaybı tehlikeleriyle karşı karşıyayız. Bu yüzden yaz aylarında sağlıklı beslenme konusunda dikkatli olmak gerek.

beslenme

beslenme

Beslenmeye Dikkat

Sıcak mevsimde yapılacaklar aslında hiç zor değil. Herkesin bildiği gibi günde iki litre su içmek ilk sırada.  Susamayı beklemeden su için.  Buna karşın çay, kahve ve asitli içecekler kafein içerdikleri için pek tavsiye edilmiyor çünkü kafein vücuttaki sıvı tüketimini arttırıyor. Ayran neredeyse mucize bir çözüm. Kahvaltıyı atlamayın, aslında hiçbir öğünü atlamayın. Azar azar yiyerek üç ana öğün ve iki ara öğün yapmak çok sağlıklı. Karpuz kavun gibi meyveleri ara öğün olarak değerlendirebilirsiniz.

sağlıklı beslenme

sağlıklı beslenme

Posalı yiyeceklere ağırlık verin. Bakliyatları, kepek veya çavdar ekmeğini tercih edin. Kabukları yenebilecek meyveleri kabuklarıyla tüketin. Ağır hamur işlerinden, ağır tatlılardan  ve kızartmalardan uzak durun. Bunlar gibi öğütleri aslında sadece yaz aylarında sağlıklı beslenme yolu olarak düşünmeyin. Yılın her mevsiminde uygulayabilirsiniz. Bu listeye bir de düzenli egzersizi, örneğin herkesin yapabileceği günde yarım saat yürüyüşü eklerseniz sağlıklı yaşamanın en kolay yöntemini bulmuş olursunuz.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir