Yutkunma Zorluğu Nasıl Geçer?

Yutkunma zorluğunun tedavi edilmesi için öncelikle hangi sebeplerden dolayı bu durumun yaşandığının tespit edilmesi gereklidir. Psikolojik etkilerden dolayı yutkunma problemi yaşanıyor ise antidepresan ilaç tedavileri kullanılabilir.

Beyin hücrelerinde felç meydana geldiyse yutkunma problemlerinde beyine doğrudan müdahale yapılmaz. Bu tür hastalıklarda mide ağız duvarı ile ağız yapısının birbirine bağlanması sağlanır. Beslenme de bu yöntem sayesinde gerçekleştirilir.

yutkunma

yutkunma

Bademcik problemi yaşayan kişilerde ortaya çıkan yutkunma zorluklarında antibiyotik tedavileri uygulanarak kolay bir şekilde çözüme kavuşulur.

Ülser Yutkunma Zorluğu Yapar mı?

Yutkunma zorluklarında cerrahi operasyonlar oldukça az yapılmaktadır. Cerrahi müdahalenin yapılabilmesi içni yemek borusu ile midenin alt bölümünün genişletilmesine rağmen yutkunma probleminin devam ediyor olması gereklidir. Cerrahi operasyon, yemek borusunun daha fazla genişletilmesini amaçlar. Böylelikle hastalar yedikleri yemekleri midelerine iletebilecek kadar geniş bir seviyeye erişmiş olurlar.

yutkunma zorluğu

yutkunma zorluğu

Ülser rahatsızlığı yaşayan kişilerde de yutkunma zorluğu meydana gelebilmektedir. Bu tür durumlarda hastaların tedavisi ilaç ile yapılabilmektedir. Ülser hastalarının tedavi süreci içerisinde beslenmelerine de oldukça fazla dikkat etmesi gereklidir.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir