Zamak Nedir?

Zamak nedir diye bir soru soran insan sayısı azdır. Çünkü bu malzeme son derece değişik şekillerde kullanılır ve sektörel bir üründür.

Zamak nedir merak edenler aslında tek bir malzemeyi değil, az miktarda alüminyum, magnezyum ve bakır ile birleştirilmiş yüksek oranda çinko içeren bir alaşım ailesini öğrenecektir.

Kendi adının kökenine ilham veren kimyasal bileşimdir. Aslında Zamak’ın kökleri, Z (Çinko), A (Alüminyum), Ma (Magnezyum), K (Bakır) kısaltmalarının birleşiminden başka bir şey olmayan “Zamak” kelimesine sahiptir. Bu nedenle Zamak bir alaşım ailesidir. Bu nedenle içerdiği elementlere ve yüzdelerine bağlı olarak her biri belirli bir kısaltma ile işaretlenmiş farklı türleri vardır.

Zamakın Sanayide Kullanımı

Evrensel olarak en çok kullanılan maddelerden biridir. Bu yüzden diğer tüm çinko alaşımlarını düşünürsek , bence zamak 5, fiziksel ve mekanik özellikler arasında en iyi uzlaşmaya sahiptir.

Zamak 5’in tipik bileşimi 

%95 çinko,
%4 alüminyum,
%1 bakır.

Bununla birlikte, zamak nasıl doğdu ve bugün nerede bulabileceğinizi görelim. Arkasında asırlık ömrü olan bir metal alaşımı Zamak’ın (veya gördüğümüz gibi, zamk da denir) doğuşu 1920’lerin sonlarına, New Jersey’e  kadar uzanır.

Başlangıçta zamak nedir gibi sorulara cevap arayanlar bu karışımı merak ediyordu. Bu metal alaşımın kullanımı dekoratif uygulamalarla sınırlıydı ve sadece on yıllar geçtikçe, ona yönelik takdir en farklı üretim bölümlerinde genişleyecek şekilde oldu.

Günümüzde onu diğer malzemelere göre daha avantajlı kılan bu özellikleri sayesinde pazarı ele geçirdiğini söyleyebiliriz. Birçoğu için hala bir yenilik temsil ediyorsa, zamak aslında etrafımızda çok yaygındır. Gözlükler, tokalar, oyuncaklar, düğmeler ve menteşeler, musluklar vb. Gibi birçok üründe bu alaşım vardır.

Zamak Nerede Bulunur?

Zamak örneklerini nerede görebileceğinizi merak ediyorsanız bilin ki hemen hemen her yerde bulabilirsiniz. Belki hiç fark etmemişsinizdir ama zamakla her gün neden uğraştığınızı biliyor musunuz?

Örneğin jiletleri, kapı kollarını , banyo aksesuarlarını ve hatta mücevherleri düşünün. Sadece zamaktan yapılabilirler.
Ve çok az insan bunu fark eder, çünkü genellikle alüminyum ve pirinç gibi diğer malzemelerle karıştırılır. Yani zamak nedir sorusunun cevabı milyonlarca parçanın üretimi için kullanılmasıdır. https://www.berkzamakdokum.com/zamak-nedir firmanın müşteri temsilcisinden daha geniş bilgi alabilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir