Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi Nasıl İptal Edilir?

Zorunlu bireysel emeklilik iptali, bu sisteme dahil olan kişilerin istekleri doğrultusunda gerçekleşmektedir. İşverenler tarafından kamu ve özel sektör çalışanları için zorunlu bir şekilde yapılması gereken bireysel emeklilik sisteminin çalışanlar için bir zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu noktada zorunlu bireysel emeklilik sistemine bağlı kalmak istemeyen kişiler, sistemden çıkmak için iptal işlemlerini gerçekleştirebilirler. Zorunlu bireysel emeklilik sistemi iptali için, sisteme dahil olunduktan sonra 2 ay içerisinde başvuruda bulunması gerekir. Bu işlem için sigorta şirketlerine, internet üzerinden form doldurarak, telefon numarası üzerinden ya da dilekçe yoluyla iptal talepleri gerçekleştirilir. Yapılan iptal başvurusu sonrasında, 10 gün içerisinde talepler değerlendirmektedir. İptal talebinin sigorta şirketi tarafından onaylanmasının ardından bu kapsamda kesilmiş olan ücret belirtilen süre içerisinde ilgili hesaba yatırılmaktadır.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Nedir?

Çalışanların emekli oldukları zaman daha konforlu bir yaşam sürebilmesi için, her ay düzenli olarak maaştan bir miktar para ayrılması, zorunlu bireysel emeklilik sisteminin amacıdır. Böylelikle her ay maaşlarının yarısı otomatik bir şekilde bu sisteme aktarılır ve emeklilik döneminde rahat olunabilmeyi sağlar. Ayrıca zorunlu bireysel emeklilik sistemi için uzun vadeli olan bir finans getirisi olduğu da söylenebilir. Çalışanların maaşları fark etmeksizin, %3 oranında bir kesinti gerçekleştirilerek bireysel emeklilik sistemine aktarılır. Ancak insanların talebine göre bu oranda artış yapılabilmektedir. Bu sisteme her ay düzenli bir şekilde aktarılan primlere ek olarak, devlet tarafından %25 oranında bir katkı payı sağlanır. Ayrıca bu sistemi girişte yine devlet tarafından tek seferlik olmak üzere 1.000 TL’lik bir destek kredisi verilmektedir.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Kimleri Kapsamaktadır?

Çalışanların maaşlarından belirli oranlarda kesinti yapılarak sisteme aktarılması şeklinde işleyen bu emeklilik sistemi, otomatik bir katılım şeklinde gerçekleşmektedir. Zorunlu bireysel emeklilik katılım oranı her geçen gün artarak devam etmektedir. Ancak bu sisteme dahil olabilmek için sahip olunması gereken bazı özellikler mevcuttur. Bu özellikler açıklanacak olursa; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, 45 yaşının doldurulmamış olması, kamuda ya da özel sektörde çalışıyor olunması şeklinde ifade edilebilir. Belirtilen şartları taşıyan kişiler, zorunlu bireysel emeklilik sistemine otomatik bir şekilde dahil olurlar.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir