Eleştirinin Günlük Hayattaki Yeri

İnsanlar zaman zaman yakın çevresi veya yeni tanıştığı insanlar tarafından eleştirilirler. Bu durumdan yapıcı sonuçlar çıkarmak kişilerin elindedir.

eleştirmek

eleştirmek

Eleştiri karşısında aşağılanmış, suçlanmış veya başarısız hissetmek yanlış olur. Çünkü çoğu zaman eleştirilere doğru tepki vermek ve ders çıkarmaya çalışmak, kişilerin yararına olur. Kimi zaman insanlar ufacık bir eleştiri ile karşılaştıklarında dahi bu durumu günlerce düşünebilir. Bu durumla baş etmenin bazı yolları mevcuttur.

Eleştiri ile Nasıl Baş Edilir?

Öncelikle insanlar, alınan eleştiriyi tepki vermeden dinlemelidir. Karşıdaki insanın bakış açısını anlamaya çalışmak ve söylediklerini düşünmek, kişide ilerleme yaratabilir. Ayrıca savunmaya geçmek yerine karşı tarafı dinlemek ve eleştiri yöneltilen davranışı değiştirmeye çalışmak olumlu sonuçlar doğurabilir.

eleştiri

eleştiri

Eleştirilen anda sert tepki vermek, çoğunlukla sonradan derin bir pişmanlığa neden olur. Ortamdan uzaklaşma ve sakinleştikten sonra tekrar düşünmek gerekir. İnsanların mutlu olması için öncelikle hatalarını kabul etmesi ve zaman zaman başarısızlığın tadını çıkarması gerekir. Hataları reddetmek kısa süreli bir rahatlama sağlar; ancak kabul edip değiştirmek kişide ilerleme ve başarı sağlar.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir