Kadın ve Doğum Hastanelerindeki Hatıralar

Anne ve çocuk sağlığı birbirinden ayrılmaz iki kavram. Etle tırnak gibi birbirine geçen ana ve çocuk sağlığı ülkemizdeki sağlık sistemi içinde de ayrı bir ihtisas dalı. Belirli bir konuda uzmanlaşarak hizmet veren hastanelerin arasında ana çocuk sağlığı üzerine çalışan kuruluşlar  hayatın tedavi edilerek geri kazanıldığı diğer sağlık kuruluşlarının aksine sanki hayatın tam anlamıyla başladığı yerler. Bu grupta yer alan bir hastanenin öyküsüyse ayrıca dikkate değer.

izmir hastanesi

izmir hastanesi

Kurulduğu 1851 yılından bir yana bir sürü bebeğin dünyaya geldiği ve bir sürü kadının şifa bulduğu İzmir’deki tarihi Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi 2012 yılından beri yok.

Hatıralar Çok

İzmir Guraba-i Müslimin adıyla ve padişah fermanıyla kurulan hastane geçtiğimiz yıllarda artık gelirleri giderlerini karşılayamaz duruma geldiği için kapatıldı ve özel bir hastaneye devredildi. Şimdi bu hastanenin ek hizmet binası olarak ama eski hatıraları hala hatırlayarak ayakta kalmaya çalışıyor.

konak doğum hastanesi

konak doğum hastanesi

Özel ahşap binası nedeniyle bir ara müze yapılması bile düşünülen hastanede dünyaya gelen binlerce bebek şimdi birer yetişkin. Türkiye’nin il eczanesi olan Süleyman Ferit Eczanesinin de içinde yer aldığı hastane böylece ekonomik krize kurban gitmiş oldu.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir