Kitap Okumak Ömrü Uzatıyor!

Kitap okumanın önemini sürekli olarak duyarız. Fakat kitap okuma alışkanlığı edinerek kelime hazinesinin zenginleşeceği ve okuduğunu anlama becerisinde aktiflik kazanarak hızlı okuma tekniğine kavuşulacağına dair içerikleri duymuşuzdur. Yale Üniversitesinde yapılan bir araştırma sonucu ise kitap okumanın insan ömrüne kattığı değer ile alakalı oldu. Aynı yaş grubuna ait olan kişiler üstünde, kitap okumayanlar ile kitap okuyanlar arasında yapılan araştırma sonucunda yüzde yirmi üçlük gibi bir fark ile kitap okuyanların daha uzun ve daha sağlıklı oldukları sonucunda varılmış.

kitap okumak

kitap okumak

Kitap ile Kazanılan Psikolojik Motivasyon

Aynı araştırma gazete okuyan kişiler üstünde de yapılmış olup kayda değer bir sonuç farkına rastlanmadı. Yale Üniversitesinin yapmış olduğu araştırma sonucunda göre kitap okumanın faydaları üstüne düşünen psikologlar ise, ilk bakışta hareketsiz bir eylem olan kitap kuma alışkanlığının bu faydaya doğuracağı sonucunda ulaşamadılar. Fakat bu durumun insan psikolojisine olan etkiler ile olumlu şekilde yönlendirme sebebi ile oluşabileceği sonucunda hem fikirler.

okumak

okumak

Günlük olumsuz durumlardan, stresten kısa süreliğine uzaklaşarak, okunan kitaba yönlendirilmesi sonucunda insanların olumlu yönde etkilendikleri düşünülüyor.Özellikle yatmadan önce kitap okumak ve stres durumunda açıp okunacak olan birkaç sayfa o anda yaşanan stresten arınarak daha pozitif bir düşünce içine girilmesini sağlıyor. Kitap okuyarak kazanılan psikolojik motivasyonun ise insan ömrü ile alakalı olabileceği düşünülürken, uzun süre hareketsiz kalmanın ise sıkıntı yaratabileceği de yapılan açıklamalar arasında yer aldı.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir