Kredi Borcu Olan Evi Nasıl Satarsınız?

Kredi çekerek ev sahibi olmanın avantajları çok. Kirada oturur gibi ev sahibi oluyorsunuz. Bazı durumlarda ise kredi borcu ödediğiniz evi olumsuz imkânlar yüzünden elinizden çıkarmak zorunda kalabilirsiniz. Kredi borcu bitmeyen evi nasıl satarsınız ve ne gibi işlemler gerekir. Konut kredisi alsanız dahi eviniz banka tarafından ipotekli bile olsa evi satabilme hakkınız var.

kredi kartı

kredi kartı

İpotekli Ev Satışı Nasıl Olur?

Bankadan kredi alarak ev sahibi oldunuz ve durumunuz iyi gitmediği için evi satmak istiyorsunuz. Banka bu durum neticesinde çektiğiniz kredinin ödenmesini istediğinden, evi sattığınız zaman paranın bir miktarıyla kredi borcunu kapatabilirsiniz. Bankalar borcun erken kapatılmasından dolayı yüzde 2 oranında ceza ödemesi isterler.

 kredi kartı  borcu

kredi kartı borcu

Kredi borcu olan evi satmanın farklı yolları bulunur. Evi borcu ile birlikte yeni sahibine devredebilirsiniz. Bankanın onayı ile bu durum gerçekleşir. Evin değeri üstünden, sizin ödediğiniz kısım geri verilir. Konut kredisiyle aldığını evi satmanın bir başka yolu da aldığınız konut kredisini ihtiyaç kredisine çevirmek. Krediyi devredemediğiniz durumlarda bu yöntem kolaylık sağlar.

 

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir