Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Meme içerisinde hücrelerde tümör meydana gelmesiyle oluşan bir kanser türü. İlk başlarda belirtileri az olduğundan doktor kontrolü olmadan anlaşılmaz.

Biraz ilerledikten sonra hasta el yoklamasıyla anlayabilir. Meme kanseri belirtileri ilk olarak koltukaltında ya da memede meydana gelen şişliklerle kendini belli eder.

Meme şekli bozulur ve renginde değişmeler olur. Meme başından sebepsiz şekilde şeffaf akıntılar gelmeye başlar.

Meme kanseri

Meme kanseri

Meme Kanseri Neden Olur?

Genetik bir durum olduğu kadar bazı faktörlerde yakalanma riskini artırabiliyor. Yaşın ilerlemesi ya da ilk adetin erken yaşlarda gelmesi etkenlerden. Alkol ve menopoz da nedenleri arasında yer alıyor. Sağlıklı beslenme her zaman önemli.

Meme kanseri rutin kontrolleri düzenli şekilde yapılmalı. Bir kitleye rastlanıldığı zaman hemen doktora gecikmeden başvurulmalı.

meme kanseri belitileri

meme kanseri belitileri

Düzenli kontroller ile meme kanseri tadavisini yaptırabilirsiniz. Kanserin başlangıç tedavisinde çoğu hasta meme kanserinden kurtulur.

Kanserin belirtilerini zaten meme yapınızda oluşan değişikliklerle kendiniz anlarsınız. Akıntıların görülmesi ileri derecedir. Kitle hissettiğiniz an gitmeniz gerekir. Evinizde düzenli olarak ayna karşısında kendinizi kontrol ediniz.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir