Motivasyon Kuramları Nelerdir?

Hayatın her alanında bir amaca ulaşabilmek ve kendinizi iyi hissedebilmeniz için kesinlikle motive edilmeye ihtiyacınız bulunuyor. Bu kimi zaman kendi başınıza kendinizi motive etmekle kimi zamanda çevrenizdekilerin etkileyici motive edici hareket ve söylemleri ile oluşturulabiliyor.

Motivasyon Kurumları

Motivasyon Kurumları

Motivasyon yaşamın en önemli parçalarından birisi olduğundan kesinlikle her insanın yaşamının bir alanında illaki ihtiyaç duyacağı bir olgu olduğunu söylemek yanlış bir söylem olmaz.

Motivasyon Kuramları Farkları

Motivasyon arzu, istek, ihtiyaç, his ve düşünme biçimi gibi aşamaları kapsıyor. Motivasyonun 4 farklı kuramı bulunuyor. Özellikle farklı uygulamalar ve teknikler ile motive edilmeyi gösteren bu kuramlar motivasyonun en temel yönleri olarak karşımıza çıkıyor.

Motivasyon

Motivasyon

Motivasyonda dürtü kuramı, özendirici kuramı, optimal düzeyde uyarılma kuramı ve içgüdü kuramı gibi farklı motive ediliş yöntemlerini kapsayan ve içine alan kuramlar olduğunu söylemek mümkündür.

Hayatınızın bu motive kuramlarından yararlanarak şekillendirmeniz pek çok alanda istek ve çabalarınızın sonuçlarını en iyi şekilde alabilmenize yardımcı olacaktır. Bu yüzden bu kuramlara hayatınız içerisinde hem kendiniz hem de sevdikleriniz için kesinlikle yer vermelisiniz.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir