Mutfak Tasarım Fikirleri

Mutfaklar, özellikle kadınların evdeki zamanlarının büyük bölümünü geçirdikleri yerlerdir. Bu nedenle mutfak, kadın hayatında önemli yer tutar. Ev kiralarken ya da ev satın alınırken erkekler bütçeleri, ödeme koşulları, oto park durumu ile ilgilenirken, kadınlar genelde mutfakların büyüklüğü, güneş alıp almadığı gibi konulara ilgi gösterirler.

modern mutfak

modern mutfak

Mutfak Modası

Hemen her ürün ve hizmette olduğu gibi mutfak tasarımında da modalar vardır. Tasarımın uygulamasında kullanılan malzemelerde modalar kadınlara bir çok seçenek sunar. Mutfak tasarımına başlamadan önce, mutfağın boyutları, mutfaktan alacağımız hizmete karar vermektir.

Örneğin küçük bir mutfakta daha minimal mobilyalar kullanmak, ankastre ürünler tercih etmek gerekirken daha büyük metrekarelere sahip mutfaklarda daha büyük mobilyalar kullanılabilir. Mutfakta alacağımız hizmette ise yemek masası isteyip istemediğimiz, tüm ürünleri mutfakta mı muhafaza edeceğiz, ya da bir kiler kullanılacak mı? gibi sorulara yanıt aranır.

mutfak dekorasyonu

mutfak dekorasyonu

Gerekli tüm sorulara yanıt alındıktan sonra kullanılacak malzemelerde karar verilir. Ahşap kullanımı, ankastre tercih edilip edilmeyeceği , buzdolabı yeter mi yoksa derin dondurucu ihtiyacı var mı? gibi kararlar alındıktan sonra, uygulamaya geçilir.

Burada yapılması gereken ise mutfak dekorasyonunun evin bütünü ile uyumluluğudur. Evin genelinde ince hatlara sahip, daha minimal mobilya tercih edildiyse, mutfakta koca koca sandalyeler sırıtacaktır.Evin genel inde ana renk mavi ise mutfakta da bu ana renge sahip çıkmalıyız.

Mutfak Dekoru

Mutfak Dekoru

Mutfak tezgahlarında mermer, metal gibi seçenekler vardır. Bunların renk seçimi de genel tonlarla uyumlu olmalıdır. Yemek masası, yemek yapımına da uygun olacak şekilde bir orta tezgah gibi tercih edilebilir.

Sonuç olarak mutfak tasarımında, sizin ne istediğiniz ve evin genel dekorasyonuyla uyumu yakalamak önemlidir.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir