Panjur Izgara Teli

Otomobillerin hemen hemen hepsinde bulunan panjur ızgara teli havanın girmesi veya çıkması için bir aracın gövdesine yerleştirilir. Çoğu araçta radyatörü ve motoru korumak için aracın önüne bir ızgara konulur. Merriam – Webster ızgaraları ise bariyer veya elek oluşturan bir ızgaradır. Özellikle bir otomobilin ön ucunda sus amacı ile yerleştirilen bir ızgara olarak da bilinir.

Panjur Izgaralarının Tarihi

Otomobil ızgaraları yıllar boyunca farklı tasarımlar almıştır. Günümüzde yaygın olarak kullanılan panjur ızgara teli ise ilk olarak 1903 yılında ortaya çıkmıştır. Birkaç yıl sonra ise kemer şeklindeki tasarımları yaygınlaşarak uzun yıllar boyunca bu tasarım otomobil ızgaralarında standart olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bölünmüş ızgara yöntemi olarak da bilinen ızgara ise ilk olarak 1923 senesinde Alfa Romeo spor otomobillerinde kullanılmaya başlanmıştır.

1930’lu ve 40’lı yıllarda ise otomobil üreticileri ızgara tasarımlarında yaratıcı olmaya başlamışlardır. Artık eskisi gibi standart tasarımlar yerine çan şeklinde yapılmaya başlanan tasarımlar otomobillerdeki yerini almıştır. Özellikle bölünmüş ve hafifçe katlanmış olan tasarımların modelleri eski kemer şeklindeki tasarımların yeni bir sürümü olarak otomobillerin ön kısımlarının koruyuculuğuna devam etmiştir.

Izgara Telleri Nerede Bulunur?

Otomobillerin ön tamponunun altında bulunan panjur ızgara teli genel olarak havanın içeriye girmesi ve çıkması için kullanılır. Bunun yanı sıra ön tamponun altında bulunan bu teller, tekerleklerin önünde frenleri soğutmak ve kabin havalandırması yapmak amacı ile kaputta veya arka güverte kapağında da bulunabilmektedir.

Izgara Teli Nasıl Tasarlanır?

Bir motorlu taşıtın ön kaplaması, alıcıları kendine çekmek için önemli bir role sahiptir. Panjur ızgara teli ise temel olarak otomobilin radyatörünü soğutma işlevi görmektedir. Ancak aracın görünümü yani ve tasarım özelliklerinin gerçekte herhangi bir işleve hizmet edip etmediğinden daha önemli görülür. Bu yüzden araçların önündeki ana görsel bileşenlerinden biri olan panjur ızgara teli ise bir otomobili çekici kılan en önemli unsurlardan biri olarak bilinmektedir.

Günümüzde yapılan büyük ızgaraların öncelikle kozmetik olup olmadığına bakılmaktadır. Izgara genellikle farklı bir şekillendirme elemanı olduğu için birçok markanın tanımlayıcı unsurudur.

Izgara Çeşitleri

Kabin gövdesi üzerindeki montaj yeri başına yerleştirilen ızgaralar:

Ön motorlu taşıtlarda kullanılan radyatör ızgarası

Arka motorlu taşıtlarda kullanılan tavan veya bagaj ızgaraları

Ön ve arka motorlu taşıtların ikisinde de kullanılan tampon etek ızgaraları

Fren havalandırma kanallı kapaklarda kullanılan çamurluk ızgaraları

Intercooler hava akışına izin vermek için kullanılan davlumbaz kepçe ızgarası

olarak sıralanabilir.

Izgara Stilleri

Stil olarak ise satış sonrası yeniden şekillendirme endüstrisi bizlere iki ana panjur ızgara teli stili sunmaktadır:

Fabrika tarzı menfezler : Bu tür menfezlerin otomobil üreticileri tarafından üretilen menfezler ile hiçbir farkı bulunmamaktadır.

Özel stil : Küçük miktarlarda üretilen ve çeşitli malzemelere sahip olan bir menfezdir.Sabitleme yöntemi olarak ise cıvata stili panjur ızgara teli bulunmaktadır. Bu montaj yönteminde ise kütük ızgara mevcut plastik ızgara üzerine basit bir şekilde cıvatalanmaktadır. Bu yöntem OEM olarak da bilinen ızgara kabuğunun delinmesini ya da kesilmesini gerektirmez.

Bu basit kurulum için gizli cıvatalar, braketler ve kelepçeler kullanılmaktadır. Bu yöntemin dezavantajı ise değiştirme stili kadar temiz görünmemesidir. Zira altındaki OEM ızgarası görünebilir. Cıvata aşınlarının takılması ise 30 dakikadan fazla sürmemelidir.

Değiştirme stili olarak tasarlanan panjur ızgara teli ise önce ızgaranın çıkarılması ve ardından yerine yedek kütük ızgarasının monte edilmesi ile oluşturulmaktadır. Bu yöntemde ise delme ve bazen kesme işlemi gerekir. Kurulum talimatları ızgara üreticisi tarafından sağlanmasına rağmen yine de oldukça zor bir iştir.

Ürün için https://www.ceylanlarmetal.com/panjur-izgara tıklayın.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir