Popüler Masaj Türleri

Masaj, her geçen gün önemini artıran bir mekanik tedavi yöntemidir. Oteller, spa merkezleri, tatil köyleri, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezleri, masaj salonları, güzellik salonları gibi birçok alanda uygulanmaktadır. Günümüz insanının gerek fizyolojik, gerekse ruhsal sorunlarına yönelik yapılan popüler masajlar, İsveç Masajı, Medikal Masaj, Bölgesel Masaj, Baş ve Boyun Masajı, Thai Masajı gibi masaj çeşitleridir.

İsveç Masajı

Vücudun tamamına ve bazı bölgelerine uygulanan, bilinen en eski masaj yöntemi İsveç Masajı’dır. Klasik masajların atası olarak nitelendirilen İsveç Masajı, kan dolaşımını hızlandırarak dokuları ve hücreleri canlandırır. Kas gerilimini azaltarak konsantrasyonun yüksek tutulmasını sağlar. Fiziksel etkileri ve psikolojik etkileri ile İsveç Masajı en çok popüler masajlardan birisidir.

Vücudun güne zinde başlaması için yorgunlukların ve sıkıntıların bünyeden atılması gerekir. Hem fizyolojik hem de psikolojik etkisi olan İsveç Masajı, çeşitli bitki özlerinin yağları kullanılarak uygulanır.

Medikal Masaj

Kan dolaşımını düzenleyen, iç organlara nefes aldıran ve ağrıları gideren Medikal Masaj, son yıllarda önemini giderek artıran bir masaj yöntemidir. Hasar görmüş ve yorulmuş bir organı eski çalışma şekline döndürebilmek amacıyla uygulanır Etkileri bilimsel olarak birçok araştırma sonucunda ispatlanan Medikal Masaj, oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Medikal Masaj’ın en önemli etkilerinden birisi de kas yapısının toparlanmasıdır. Vücuttan toksinlerin ve zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olur. Kireçlenmelerde de son derece etkili olan bu masaj yöntemi ile spazm ve kramplar da önlenmiş olur. Sinir sistemi üzerinde de sayısız faydası vardır.

Bölgesel Masaj

El ve ayak bölgelerinde tüm vücudu uyaran refleksler ve sinir hücreleri vardır. İşlevini daha iyi bir şekilde yerine getirilebilmesi için sinir hücrelerinin belirli periyotlarla uyarmak etkili bir yöntemdir. Bölgesel masaj sayesinde bu bölgelere yeniden denge sağlanır ve hastalık etkenlerinin korunmasına yardımcı olunur.

Organizmanın ufak bir kısmında vücudun tüm bileşenlerini özetlemek mümkündür. Bu küçük alanda yapılacak sınırlı değişimler, masaj ile bütün bünyeye olumlu etki eder. Günümüzde uygulanan en popüler masaj tekniklerinden birisi olan Bölgesel Masaj, yalnız Doğu Kültürlerinde değil, Batı kültürlerinde de önemini her geçen gün artırmaktadır.

Boyun ve Sırt Masajı

Masa başı çalışanların sabit konumda sürekli olarak durmalarından dolayı edilen şikayetler, Boyun ve Sırt Masajı ile önlenebilir. Kasların gerginliğini azaltma ve ağrı hissinin ortadan kaldırılması için uygulanan Boyun ve Sırt Masajı, sıvazlama yönteminin temel alındığı bir masaj türüdür.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir