Ramazan Ayında Beslenme Önerileri

Ramazan ayı içerisinde olduğumuz bu dönemde genç yaşlı, kadın erkek birçok kişi dini görevlerimizden bir tanesi olan orucu tutuyor. Nerde ise 17 saat aç kalınan bir gün boyunca birçok kişi çok zorlanıyordur kuşkusuz. Gerçekten sanıldığı kadar kolay olmayan bu durum üzerine bir de kavurucu sıcaklar eklenince daha da zor hale geliyor.

ramazanda yemek

ramazanda yemek

Bu nedenle özellikle sahurda daha çok tok tutan, proteinli, vitamin ve mineral yönünden zengin olan besinlere yönelmek gerekir. İşte bu yazı da siz değerli okuyucularımız için ramazan ayında sizi daha çok tutabilecek besinlerden söz edeceğiz. Yani bu yazıda daha çok ne yemeli ya da yememelisiniz öğrenebilirsiniz.

Sahurda Nasıl Beslenmeli?

Ramazan ayında sahurun öneminin ne kadar yüksek olduğunu söylemeye gerek yok. 24 saat içerisinde sadece iki öğün yapıldığı düşünülürse bunu anlayabiliriz. Sahur esnasında kesinlikle ve kesinlikle daha proteinli besinlere yönelmeli. Neden mi? Çünkü bu besinlerin mideden daha zor boşalır. Yani daha geç acıkmış olursunuz. Dolayısıyla sizin daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur.

sahur

sahur

Buna ek olarak siz okuyucularımıza sütlü çorbaları öneririz. Bunun sebebi gece insan metabolizmasının yavaşlaması ve gece yenen ağır yemeklerin direkt yağlanmaya sebep olmasıdır. Dolayısıyla ağır yemekler yerine bu tarz tok tutan, hafif çorbaları içebilirsiniz. Son tavsiyemiz ise beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği olacak. Çünkü sizi daha çok tok tutar.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir