Soğutucularda Noctua Farkı

Bilgisayar artık yaşamımızın bir parçası haline gelmiştir. Öyle ki kullanımı çok yaygın olan bilgisayarın birçok donanımsal ekipmanı vardır. Bunlardan birisi de bilgisayarın soğutma özelliği için kullanılan fan olmuştur. Birçok marka ve modelde fan satışının yapıldığı bilgisayar sektöründe Noctua A serisi, sektörün en dikkat çeken ve satışı yüz güldüren markası olmuştur. Avusturya merkezli Noctua firması hizmet alanı fan ve işlemci soğutucularıdır.

noctua

noctua

Üretici firma sessiz çalışan premium fanlarına 120,40 ve 200 mm genişliğinde modeller ekledi. Ürettiği fanların her biri 6 yıl garantili olup kontrolcüsü, titreşim kesici ve güç bağlantısı son derece gelişmiş özelliklidir. Gelişmiş özellikli fan 200 mm genişlikli olup piyasaya sunulanlar arasından en büyük model olmuştur.

Noctua Fanların Özellikleri Nelerdir

Görüntü olarak büyük olan fan, 120 mm fanlara oranla dikkate alındığında 4 kat daha fazla anlam taşıyor. Bundan dolayı piyasada daha fazla talep görüyor. 40 mm çaplı fan ise 100 mm yerine 20 mm olan katın haliyle yüksek hava basıncı imkanı sunuyor. 20 mm kullanımında 3 pinli FLX ve 4 pinli PWM modelleri de tercih edilir.

soğutucu

soğutucu

Fiyat aralığına bakıldığında ise benzer modeldeki fanlara oranla çok daha uygundur. 20 PWM modeli 29.90$’dir. NF A4x20 PWM ise 14.90$ olarak satışa sunulmuştur. Daha uygun fiyata arayan tüketiciler için NA SAV3, SAV4 ve SAC5 modeli 7.90$ fiyattan satışa sunulmuştur.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir