Türkiye’de En Sevilen Türk Yemekleri Hangileridir?

Dünya mutfaklarından belki de en güzeli Türk Mutfağıdır. Türk Mutfağı, Doğunun zenginliği ve Batının zarafetini ustalıkla bir araya getirmeyi başarmıştır. Türk Mutfağı gerek turistlerin gerek ise yerel halkın favorisi haline gelmiştir. Ayrıca zaman içinde hem tarihe hem de gönüllere adını kazımış pek çok lezzetle dolup taşar.

Peki, Türkiye içerisinde beğenilen yemekler hangileri midir? İşte bu makalede bu sorunuza yanıt bulabilirsiniz.

Hangi Yemekler Çok Sevilir?

Yemek açısından son zamanlarda sektörel bir gelişme olduğu, yadsınamaz bir gerçektir. Bunun sebebi ise ülkeye tatil amaçlı veya göç dolayısıyla gelen doğu vatandaşlarının sayısındaki artış olabilir. Ancak Türkler de yedikleri yemeğin lezzetine oldukça önem verirler, çünkü can boğazdan gelir deyimine inanırlar.
Gerek Türk toplumu gerekse ülkeye dışarıdan gelen kesimin en severek yediği yemekler aşağıdaki gibi sıralanmaktadır.

Yaprak Sarma:

Yaprak sarma, aslında turistlerin biraz tuhaf bulduğu ve içten içe yemekten çekindikleri bir Türk yemeğidir. Ancak ön yargılarını aşıp tadına baktıklarında ülke halkının en beğendiği yemeğin sarma olmasının sebebini anlarlar.

İçli Köfte:

İçli köfte bulgur ve kıymanın kızartılarak leziz hale getirildiği, çokça beğenilen bir Türk yemeğidir. Halk arasında en sevilen Türk mutfak yemekleri içindeki yerini böylece ikinci sırada alır. İçli köftenin tadına bakmadan ülkeden ayrılan hiçbir turist ise Türk mutfağının tam anlamıyla tadına vardığını söyleyemez.

Lahmacun:

Hem kendi vatandaşları hem de turistler tarafından Türkiye’de çok tüketilen bir yemektir. Artık ülkeyle özdeşleştirildiği bile söylenebilecek bu yemek, favoriler arasında üçüncü sıradadır.

Adana Kebap:

Adana ilinden çıkıp yurt dışına kadar yayılan bu lezzet, dünyanın dört bir yanında tüketilmektedir. Hal böyle olunca da favori Türk lezzetleri arasındaki yerini dört numarada alır.

Köfte:

Ancak öylesine bir köfte de değil. Anne köftesi. Bu yemek, Türk hanımlarının çocukken yemeye alıştığı gibi yedirmeye de alıştığı bir lezzettir. Ülkenin et severliğiyle aile kavramını birleştiren köfte, en sevilen Türk mutfak yemekleri arasında taht kurmuştur. İşte Tarihi Halkın Köftecisi tarafından yapılan köfteler de aynı anne köftesi gibi lezzetlidir. Sadece anne köftesi değil, ülkedeki  tarihi ve enfes köfteleri yapan bu restorana mutlaka gidilmelidir.

Ulaşım Bilgileri

Sultanahmet mevkinde bulunan köfteciye tarihihalkinkoftecisi.com adresinden ulaşabilir, rezervasyonlarınızı ise www.tarihihalkinkoftecisi.com sitesinden yapabilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.