Uyuyamamak Ne Derttir Aslında

Tam uykuya daldığınızı zannederken irkilerek uyanıyorsanız, sabah alakasız bir saatte uyanıp bir daha uyuyamıyorsanız geçmiş olsun. Dünyada uykusuzluk sorunu çeken çok sayıdaki insandan biri de sizsiniz. Günde beş saatten daha az uyuyabilen insanlar sağlık açısından sigara içenler kadar tehdit altındalar, çükü vücudun biyoritmi uyku düzenine bağlı. Türkiye’de beş milyondan fazla kişi bu dertten muzdarip ve kronik uyku problemleriyle mücadele edenlerin sayısı her geçen gün artıyor.

uyku problemi

uyku problemi

 3 Tip Uykusuzluk

Doktorlar üç tip uykusuzluk olduğunu söylüyorlar. İlki geçici uykusuzluk, uyumaya alıştığınız yer değişince, örneğin bir otelde kalmak zorundaysanız yaşayabiliyorsunuz. İkincisi gerginlik yaratan bir olay sonrası ortaya çıkan, ama durum düzelince ortadan kalkan ve bir hafta kadar süren uykusuzluklar.

uykusuzluk

uykusuzluk

En önemlisi ise aylarca süren ve tedavi gerektiren uykusuzluk durumları. Genellikle psikolojik bozukluklar, huzursuz bacak sendromu gibi nedenleri oluyor. Ya da Alzheimer, Parkinson gibi beyin hastalarında görülüyor. Tedaviye ise melatonin desteği veren basit ilaçlarla başlanıyor. Bu uykunun yapısını düzeltmeye çalışan bir tedavi ama esas sorun psikolojikse depresyon tedavisine başlamak gerek.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir